Gdzie znajduje się duchowa stolica Polski?

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że jako biskup częstochowski nie może się zgodzić "na wrzucenie Częstochowy i Jasnej Góry do jakiegoś banku przeszłości lub banku niepamięci narodowej.”

”Oczyma wiary musimy już widzieć przygotowania do pielgrzymki papieskiej i przyjęcia każdego kto będzie chciał stanąć na tym miejscu podczas Światowych Dni Młodych w 2016 r.” - powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski Katolickiemu Radiu Fiat.

Metropolita częstochowski wyraził nadzieję na pielgrzymkę papieża Franciszka na Jasną Górę i do Częstochowy w 2016 r. - Chociaż w przekazach medialnych nie mówi się o Częstochowie w kontekście pielgrzymki papieża Franciszka, to powiem wprost, że takim miejscem powinna być także Jasna Góra i Częstochowa – podkreślił abp Depo.

Przypomniał, że Jasna Góra blisko 25 lat temu przyjęła ponad milion młodych ludzi z całego świata, byłą też głównym miejscem obchodów tysiąclecia Chrztu Polski. "Kiedy dzisiaj mówimy o 1050. rocznicy Chrztu Polski to tutaj musimy się spotkać na dziękczynieniu a jednocześnie ufnej prośbie o przyszłość naszego narodu - podkreślił metropolita częstochowski.

Hierarcha odniósł się również do niedawnej publikacji prasowej, w której dziennikarz pytał, bez wskazania na Częstochowę, gdzie znajduje się duchowa stolica Polski - Jeśli się patrzy oczami wiary to nikt nie powinien mieć wątpliwości gdzie jest duchowa stolica Polski – podkreślił abp Depo.

 ”A wskazywanie dzisiaj na Trójmiasto, Gdańsk, Wrocław a nawet Kraków, który dla mnie też jest sercem naszej polskiej rzeczywistości i historii, wczoraj, dziś i w przyszłości, oczywiście z Warszawą włącznie, jako na duchową stolicę Polski, to wtedy wracamy do takiego ideologicznego traktowania i do celebrowania tego co dzisiaj błyszczy”- kontynuował metropolita częstochowski.

Podkreśli następnie, że „duchowa stolica Polski jest w Częstochowie, która cieszy się nie tylko własną historią Kościoła, ale miejscem jakim jest Dom Matki na Jasnej Górze". Dodał, że "pytanie postawione przez dziennikarza, bez wskazania choćby jednym zdaniem, że duchową stolicą Polski jest Częstochowa, jest dla nas krzywdzące”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że jako biskup częstochowski nie może się zgodzić „na wrzucenie Częstochowy i Jasnej Góry do jakiegoś banku przeszłości lub banku niepamięci narodowej.”

Częstochowa i Jasna Góra przeżywały pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1979 r., 1983 r., 1987 r., 1991 r. na VI Światowy Dzień Młodzieży, 1997 r., 1999 r. i papieża Benedykta XVI w maju 2006 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • Agaton
  03.08.2013 17:02
  Duchowa stolica Polski jest w Toruniu,natomiast w Częstochowie Tadeusz Rydzyk ma swoją daczę i biskup Depo się do tego walnie przyczynił.
 • Wlek
  03.08.2013 19:14
  Szczerze mówiąc, mam wielkie wątpliwości, czy papież Franciszek i abp. Depo są ożywieni takim samym duchem i mówią takim samym językiem. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić abp. Depo jako wcielającego linię papieża Franciszka. To nie przemawia mi do przekonania.
 • PCC
  04.08.2013 11:13
  Ładna stolica duchowa Polski, w której wybory na prezydenta wygrywa kandydat SLD. Jaka jest za to współodpowiedzialność diecezji? Jak abp Depo będzie wreszcie robić co do niego należy i duchowo odnowi Częstochowę, to nie będzie musiał domagać się specjalnego traktowania, bo wszyscy sami widzieć będą, gdzie leży ich serce. Wydawanie przez radio dekretów, które miasto jest stolicą duchową to zwykłe chciejstwo i zaklinanie rzeczywistości oraz zasłanianie własnych porażek.
 • Jerzyk
  04.08.2013 13:04
  - A Jezus to w takiej zapadłej dziurze się narodził, w stajence, w śród zwierząt, bo w żadnym domu miejsca nie było.
  Teraz Jezus pragnie aby to serce, twoje i moje było najważniejszym miejscem dla Niego.
  - A tu spór o stolicę Polski ...
  Widać parafia niewiele już znaczy.
  - ?
  Wygrywa Częstochowa,
  - Kto da więcej?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8