Biskupi przeciwko zmianom w konstytucji

Konferencja Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga zwróciła się z apelem do całego społeczeństwa o zaniechanie wszelkich prób modyfikacji konstytucji tego kraju.

Sekretarz generalny episkopatu ks. Léonard Santedi podkreślił, że gorąco wierzy, iż konsultacje społeczne w tej sprawie całkowicie zablokują działania tych, którzy chcieliby w jakikolwiek sposób naruszyć istniejące zapisy ustawy zasadniczej.

W szczególności sprawa dotyczy artykułu 220 i jego modyfikacji proponowanej przez niektórych przedstawicieli władzy. Stanowi on, że „reformy republikańskie państwa, podstawy powszechnego prawa wyborczego, forma reprezentacji rządowej, liczba i długość mandatu prezydenta republiki, niezależność władzy sądowniczej, pluralizm polityczny i związkowy nie mogą być przedmiotem jakichkolwiek zmian konstytucyjnych”.

Na obradach kongijskich biskupów podjęto też sprawę kontrowersyjnego ks. Apollinaire’a Malu Malu. Mimo wcześniejszych próśb i ostrzeżeń ze strony hierarchii, zgodził się on przewodniczyć nowej, zreformowanej krajowej komisji wyborczej CÉNI. Kapłan, uchodzący za człowieka bliskiego urzędującemu prezydentowi Josephowi Kabili, przyjął tę funkcję i złożył stosowne ślubowanie na początku czerwca.

Biskupi przypomnieli w komunikacie, że normy kościelne, jak i decyzje episkopatu tego kraju formalnie zakazują duchownym członkostwa w partiach politycznych oraz brania czynnego udziału w pracach stowarzyszeń czy organizacji o charakterze politycznym. Nie wolno im zatem również należeć do instytucji państwowych zajmujących się organizacją wyborów. Jako że ks. Malu Malu nie dostosował się do tych zarządzeń, został odwołany z pełnienia funkcji dyrektora Panafrykańskiego Instytutu Kard. Martino, zajmującego się kwestiami społecznymi Kościoła. Biskup, pod którego jurysdykcją znajduje się wspomniany kapłan, nałoży też na niego przewidziane prawem sankcje kanoniczne.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8