Kapłanom grozi "kultura ulotnej chwili"

- Modlimy się za siebie nawzajem i wdzięczni jesteśmy Bogu za wszystkich, którzy swoje cierpienia, modlitwy ofiarują za nas samych, za naszą wierność Bogu do końca - mówił abp Wacław Depo.

„Modlimy się za siebie nawzajem i wdzięczni jesteśmy Bogu za wszystkich, którzy swoje cierpienia, modlitwy ofiarują za nas samych, za naszą wierność Bogu do końca” - mówił do kapłanów archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wieczorem 7 czerwca przewodniczył modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny z racji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

W modlitwie wzięli udział m. in. bp Jan Wątroba biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, kapłani z całej archidiecezji częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i alumni Niższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego i wierni. – Nowa Ewangelizacja potrzebuje nowych głosicieli Ewangelii, kapłanów, którzy przeżywają swoje kapłaństwo jako drogę do świętości - mówił na początku wspólnej modlitwy ks. prałat Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej i dyrektor Referatu Formacji Kapłańskiej Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W słowie do kapłanów abp Depo przypomniał, że „musimy zdumiewać się tajemnicą powołania kapłańskiego”. - Czynimy to zawsze w Wielki Czwartek, kiedy jesteśmy wezwani do Wieczernika i wpatrujemy się w postawę Jezusa, Który pochylił się, aby umyć nogi uczniom. Uczyniliśmy to w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana odkrywając wciąż tajemnicę powołania od nowa. Nie wolno nam przyzwyczaić się i stać się posiadaczem prawdy nawet o sobie samych – mówił abp Depo. „Również dzisiaj w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa zostaliśmy zobowiązani, aby dziękować Bogu, przepraszać i prosić o uświęcenie własne tych, którzy dzięki naszej posłudze dążą do zbawienia” - kontynuował.

Metropolita częstochowski nawiązując do nauczania Benedykta XVI podkreślił, że „jako kapłani musimy być świadomi wdzięczności Kościoła za to, kim jesteśmy”. - Kościół wyraża wdzięczność Bogu za dar tych, którzy odpowiedzieli na miłość Chrystusa – mówił metropolita częstochowski.
Za papieżem Franciszkiem przestrzegał, że „nam wszystkim chrześcijanom, kardynałom, biskupom, kapłanom i osobom konsekrowanym grozi to, że idąc za Chrystusem nie chcemy nieraz podjąć własnego krzyża”. - Trzeba nam zawsze pamiętać o tym, abyśmy nie upodabniali się w sposobie myślenia, mówienia i działania do świata, ale byśmy odkrywali to co jest zgodne z wolą Bożą – zaapelował abp Depo. Przywołując nauczanie papieża zwrócił uwagę, że kapłanom „grozi kultura ulotnej chwili”. - Od świata płynie do nas zagrożenie, aby nie być kapłanami na całość, ale na ulotną chwilę – przestrzegał abp Depo. „Kapłanem jest się na całe życie” - podkreślił.

Podczas modlitwy abp Depo poprowadził m. in. kapłański rachunek sumienia. Kapłani zawierzyli się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Na zakończenie wspólnej modlitwy odśpiewany został Apel Jasnogórski. – Nikt nie był i nie jest tak zjednoczony z Ciałem Chrystusa jak Maryja – mówił w rozważaniu apelowym abp Depo.

„Maryjo, nie przestawaj nas przybliżać do tajemnicy Ciała Twojego Syna. Prowadź nas drogami przez życie, abyśmy nie zagubili miłości miłosiernej. Prowadź nas po drogach naszej Ojczyzny w wierności łasce, do końca” - modlił się abp Depo.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10