Kard. Nycz: Ofiary wiernych to 6 mld zł

Kwota ok. 90 mln zł., przekazywana w ramach Funduszu Kościelnego, to symboliczna suma, a wpływy z dobrowolnego odpisu 0,5% to mała część tego, co Kościół potrzebuje na działalność charytatywną, edukacyjną i duszpasterską oraz utrzymanie budynków. A jest to kwota ok. 8 mld zł rocznie, z czego 6 mld zł to ofiary wiernych – poinformował kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Ekonomicznej KEP.

Kwestie związane z przekształceniem Funduszu Kościelnego są jednym z głównych tematów czwartkowych obrad biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

Zdaniem kard. Nycza kwestie finansowe nie są najważniejszym tematem Kościoła w Polsce, o jakim rozmawiają biskupi na Jasnej Górze. Jak wyjaśnił, podjęcie tej kwestii jest konsekwencją ustalenia z rządem zamiany Funduszu Kościelnego na dobrowolny odpis podatkowy w wysokości 0,5%.

Kardynał przypomniał, że odpis – przekazywany przez obywateli na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego – nie zostanie wprowadzony kosztem już istniejącego odpisu 1% na organizacje pożytku publicznego. – Kościół niczego tu nie zabiera organizacjom charytatywnym, ponieważ jest to dodatkowe pół procenta możliwe do odpisania, ale nieobowiązkowe – dodał kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że rozmowy biskupów diecezjalnych poświęcone będą nie zasadom dokonywania odpisu, ale temu, w jaki sposób i na jakie cele przeznaczyć środki uzyskane z 0,5% oraz jak je podzielić między diecezje, zakony męskie i żeńskie, a także kościelne organizacje zajmujące się działalnością charytatywną, edukacją czy kulturą.

Zdaniem kard. Nycza odpis podatkowy będzie „nową formą rekompensaty Kościołowi za zabrane majątki”. Przewodniczący Rady Ekonomicznej KEP przypomniał, że w latach 50. ub. wieku „komuniści ustanowili bardzo kulawy sposób rzekomej rekompensaty za to, co zabrali”. - A zabrali prawie 150 tys. ha ziemi, zwróconych zostało mniej niż połowa, niecałe siedemdziesiąt tys. ha, reszta jest używana przez państwo i tak już będzie, bo nie wszystko da się zwrócić. Rekompensatą za to był Fundusz [Kościelny – KAI] – powiedział kard. Nycz.

W opinii metropolity, uchwalanie co roku kwoty przeznaczanej z budżetu państwa na Fundusz Kościelny „była to okazja do pyskówki politycznej”. - Teraz zostaje to przeniesione na nowy sposób, niewątpliwie nowocześniejszy – stwierdził. Jak dodał, taki sposób wspierania Kościoła, czy rekompensaty jest obecny w wielu krajach europejskich, choć odpis jest tam większy niż będzie w Polsce.

Kard. Nycz przypomniał, że wpływy z odpisu podatkowego (a obecnie jeszcze z Funduszu Kościelnego) to bardzo mała część tego, co Kościół potrzebuje na swoją działalność. Jak poinformował, sporządzony bilans funkcjonowania ponad 10 tys. parafii, 44 diecezji, a także żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych wykazał, że Kościół w Polsce na działalność duszpasterską, utrzymanie kościołów i budynków oraz działalność charytatywną, edukacyjną potrzebuje ok. 8 mld zł rocznie, z czego ponad 6 mld zł to wsparcie ofiarowywane na tacę przez wiernych, a 2 mld zł wsparcie ze strony państwa przy okazji współfinansowania szkół katolickich, zabytków sakralnych i finansowania katechetów w szkole.

Przy tych kwotach – jak dodał kard. Nycz - ok. 90 mln z Funduszu Kościelnego to „symboliczna suma”. – Mówimy o czymś, co jest sprawiedliwą, a w pewnym sensie niesprawiedliwą bo za małą, rekompensatą za zabrane rzeczy, którymi ktoś gospodarzy. Zwłaszcza mam na myśli budynki, z których większości nie można było oddać, z paru tysięcy zostało oddanych zaledwie kilkaset – wyjaśnił metropolita warszawski.

«« | « | 1 | » | »»
 • z wyliczeń
  02.05.2013 19:45
  No wreszcie Kościół zbliżył się do rzeczywistej kwoty jaką otrzymuje w różny sposób od wiernych. Nie wspomniał jednak kardynał o innych formach "pomocy i zadośćucznienia" biednemu Kościołowi. Szacuje się, prócz kwoty oficjalnej (8 mld zł), związek ten otrzymuje średnio +- 5 mld zł rocznie, ze wskazaniem powyżej, w postaci różnych dodacji, głównie od samorządów na różne cele - remonty, wsparcie różnych akcji dydaktyczno-religijnych, z okazji różnych świąt kościelnych, jak i również z budżetu centralnego, nieobjętych umowami konkordatowymi. Ważne jest też, że Kościół ma duże ulgi podatkowe, prócz tego Caritas pozyskuje niemałe kwoty idące w setki milionów, jak i również konserwacje zabytków sakralnych pokrywa państwo.
  Sumując 8+5=13 mld zł co najmniej Kościół otrzymuje rocznie od państwa i wiernych, można śmiało szacować, że kwota jest w granicach ok. 15 mld zł. Miesięcznie wynosi to 1,25 miliarda. Stan osobowy Koscioła waha się w granicach 25-30 tys., czyli na jedną głowę księdza czy zakonnicy przypada 4166-5000. Oczywiście nie wszyscy zarabiają miesięcznie tyle, kumulacja tych kwot mieści się w diecezjach i w episkopacie. Nic dziwnego, że hierarchia w Polsce ma z czego żyć bez problemów, a i większość parafii ma się dobrze, bowiem wystarczy obejrzeć zabudowy kościołów i obiektów przylegających, wraz z samochodami.
  Są też oczywiście biedniejsze parafie. W sumie Kościół w Polsce żyje jak przysłowiowy pączek w maśle, gdzie za friko żyje sobie wygodnie, w porównaniu z milionami ludzi zarabiających 1,5 tys. i mniej, nie mówiąc o nędznych zasiłkach i emeryturach.
  A tu przez wiele miesięcy Kościół wykłócał się o głupie 90 mln, za które ma płacić składki na stan kapłański.
  Do prawdy biedny mamy Kościół katolicki w Polsce...
 • parafianin
  02.05.2013 20:37
  Ofiary z tacy służą zakupowi różnych paramentów potrzebnych do sprawowania liturgii, przeznaczane są na pensje dla pracowników kościelnych, podatki i ubezpieczenia oraz na regulacje wszelkich opłat związanych z funkcjonowaniem parafii(energia,itp(, a całkiem nie mała kwota jest przeznaczana na opłaty kurialne. Pytam się jaki to dochód jak niekiedy nawet na te potrzeby brakuje, a ksiądz wyjmuje ze swojej kieszeni. Szkoda, że kardynał nie mówi całej prawdy. Taka wypowiedź to tylko woda na młyn wszelkim liberałom i ateistom oraz masonom
 • abditus
  02.05.2013 22:31
  No cóż, mamy bardzo rozsądnych hierarchów Kościoła, odpowiedzialnych, szczerych i zatroskanych o dobro Kościoła Katolickiego w Polsce. Dobrze, że ks. Kardynał Kazimierz Nycz podzielił się taką informacją z mediami. Dzieki temu, już w tej chwili,nikt nie będzie przyszywał dodatkowych łatek temuż Kościołowi i z wyrozumiałością będzie się mówić o naszych pasterzach. Transparentność. Wielce rozważna i rozsądna wypowiedź jednego z najznamienitszych hierarchów w Polsce już przyspożyła wielu przyjaciół nawet w środowiskach liberalnych i lewicujących. Brawo. A czy ta informacja poszła już w TVN? Mam nadzieję, że ks. Kardynał będzie też pierwszym hierarchą, który uczciwie powie jak funkcjonuje finansowo Kuria w jego Diecezji i jakimi środkami dysponuje.
 • D Y R E K T O R
  03.05.2013 07:25
  Jeżeli jest się członkiem Kościoła, to należy go wspierać finansowo, stosownie każdy do swoich możliwości, ale pod warunkiem, że każda taka ofiara przeznaczona będzie na rzeczywiste potrzeby, zgodne z nauką Chrystusa. Szanuję postawę i wyważoną argumentację, prezentowaną w szeregu dyskusjach i przesłaniach duszpasterskich przez ks.kard. Nycza. Dziwi mnie jednak, uporczywe czasem, wyliczanie strat materialnych poniesionych przez Kościół. Po co mojemu kościołowi ten balast 150 tysięcy hektarów ziemi zabranych w PRL -u. Przy takiej argumentacji, gdzie jest tylko mowa o hektarach i innych doczesnych dobrach. odnieść można błędne przecież wrażenie, że Kościół zajmował się tylko gromadzeniem majątku. Do dzisiaj przy szeregu wiejskich parafii spotkać można wiele hektarów parafialnej ziemi, nie uprawianej przez proboszczów, dzierżawionej przez innych, czasem leżącej odłogiem. Każda działalność Kościoła, służąca chwale Bożej i pożytkowi wiernych winna być wspierana finansowo i moralnie, ale zasoby te winny służyć rzeczywistej działalności Kościoła, nie zaś gromadzeniu majątku/te nieszczęsne hektary nie akceptowane przez wiernych i inne.../. Obawiam się jednak, że odpis od podatku nie pokryje rzeczywistych potrzeb wielu małych wiejskich parafii. Nie każdy wierny rozlicza się z urzędem skarbowym, zaś obecnie chcąc przekazać 0,5 procenta, musi dokonać kłopotliwej dla wielu papierkowej czynności. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11