Rezygnacja papieża pomoże ekumenizmowi

Sposób, w jaki Benedykt XVI zaprezentował się w tych dniach jako sługa i uczeń Chrystusa daje dobre świadectwo o tym, jak katolicy rozumieją prymat.

Rezygnacja Benedykta XVI będzie miała pozytywny wpływ na przebieg ekumenicznych dialogów, dotyczących prymatu Papieża – przewiduje katolicki prymas Anglii i Walii abp Vincent Nichols. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu, ważny jest nie tyle sam fakt, że Benedykt XVI ustąpił, ale sposób, w jaki to uczynił.

„Jestem głęboko przekonany, że sposób, w jaki Benedykt XVI zaprezentował się w tych dniach jako sługa i uczeń Chrystusa, dają dobre świadectwo o tym, jak katolicy rozumieją prymat. Szczególnie wymowne były słowa na audiencji, gdzie Papież mówił, że Kościół nie jest jego, że to nie on nim kieruje, że to nie my go tworzymy, ale Pan Bóg, który jest w nim obecny. Ten chrystocentryzm w podejściu do Kościoła może pomóc wszystkim chrześcijanom w zrozumieniu, czym jest prymat, czym jest ów widzialny ośrodek jedności, miejsce spotkania nieba z ziemią, i jakie korzyści z tego płyną” – powiedział abp Nichols.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • KL
  01.03.2013 22:21
  Wałęsa: geje powinni siedzieć w ostatniej ławie, albo nawet za murem
  dzisiaj, 21:03

  - Ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam, wychodziła na ulice i moje dzieci i wnuki bałamuciła – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Lech Wałęsa. – Mniejszość nie może przeszkadzać większości – dodał.


  Były prezydent zabrał głos w sprawie związków partnerskich. Powiedział między innymi, że w polskim Sejmie homoseksualiści powinni siedzieć nie z przodu, ale w ostatniej ławie sali plenarnej. - A nawet dalej, za murem – dodał.

  Jego zdaniem "mniejszość nie może wchodzić na głowę większości". - Ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam (...) wychodziła na ulice i moje dzieci i wnuki bałamuciła jakimiś tam mniejszościami - przekonywał były prezydent.

  REKLAMA

  - Musimy być sprawiedliwi w każdej dziedzinie. Mniejszości powinny się przyzwyczaić do mniejszych rzeczy, a nie wchodzić na największe – mówił. – Pomyliliśmy pojęcia – dodał.

  Wałęsa wypowiedział się też na temat napięć na linii minister Jarosław Gowin – premier Donald Tusk. Pytany, czy wyrzuciłby Gowina, podkreślał, że nie jest to dobre rozwiązanie, jednak zaznaczył: - Nie może być dwóch kierowców w jednym samochodzie.

  Gość "Faktów po Faktach" skrytykował także niektóre aktywności mediów ojca Tadeusza Rydzyka. – Ci ludzie nas ośmieszają na zewnątrz, przynoszą nam nieprzyjemności – powiedział, przywołując jako przykład organizowane przez ich zwolenników demonstracje. Nadmienił jednak, że absolutnie popiera ich działalność w kwestii religii i wiary.

  Były prezydent twierdził także, że jest zdegustowany współczesną polską polityką. - Czuję się najbardziej przegranym w każdej dziedzinie. Jestem bardzo niezadowolony, nie o taką Polskę walczyłem. Ale cieszę się z wolności – mówił.
 • Savonarola
  02.03.2013 05:34
  Sposób, w jaki Benedykt XVI zaprezentował się w tych dniach jako sługa i uczeń Chrystusa daje dobre świadectwo o tym, jak katolicy rozumieją prymat....

  Wojtyla rozumial ten prymat zupelnie inaczej...
 • XII
  02.03.2013 16:34
  w jednym artykule piszecie o przyblizeniu dialogu z Żydami. I chwalicie Papieża , a tu proszę bardzo: rezygnacja Papieża pomoże ekumenizmowi. ciekawe ;]
  Jedyny sluszny ekumeniz to taki w ktorym wszyscy innowiercy nawrócą się do Kościoła Katolickiego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8