– Gdy człowiek przestaje się modlić, rwie mu się kontakt z Bogiem i cała reszta – mówi biskup diecezjalny Edward Dajczak. O potrzebie nieustannej modlitwy, Skrzatuszu i duszpasterskich priorytetach w tym roku z biskupem Edwardem rozmawia ks. Wojciech Parfianowicz.
Ks. Wojciech Parfianowicz: Kilka tygodni temu w całym Kościele rozpoczął się Rok Wiary. Jak będziemy go przeżywali w naszej diecezji?
Bp Edward Dajczak: – Tak się szczęśliwie złożyło, że we wrześniu przypada 25. rocznica koronacji Piety skrzatuskiej koronami papieskimi. Rok Wiary przeżywany w całym Kościele zbiega się więc z naszym diecezjalnym Rokiem Skrzatuskim.
Czyli można powiedzieć, że sanktuarium w Skrzatuszu będzie w tym roku swego rodzaju centrum naszej diecezji.
– Choć położenie geograficzne Skrzatusza jest dość niekorzystne, bo leży na skraju diecezji, chciałbym, żeby to było jej duchowe serce nie tylko w tym roku, ale zawsze. Stąd kontynuacja remontu świątyni i terenu wokół niej oraz budowa domu pielgrzyma. Chciałbym, żeby Skrzatusz był miejscem, do którego każdy będzie mógł przyjechać i zatrzymać się na modlitwę czy odpoczynek. Dobrze by było, żeby do wrześniowego odpustu przynajmniej część tej inwestycji była już dokończona. W Skrzatuszu odkryliśmy XVII-wieczne korony wotywne, które być może okażą się jednymi z najstarszych w Polsce. To dowód, że Skrzatusz przez wieki przyciągał ludzi. Chciałbym, aby to dziedzictwo historii przetłumaczyć na nasze „teraz”, także w kontekście Roku Wiary.
Co szczególnego będzie się działo w Skrzatuszu w roku 2013?
– Najważniejsza będzie oczywiście 25. rocznica koronacji, przypadająca 15 września. W tym roku wrześniowe świętowanie będzie wyglądało trochę inaczej, ale o tym za chwilę. W ostatnią sobotę maja z pielgrzymką do Skrzatusza przyjadą dzieci. Młodzież już się tam zadomowiła, więc przyszedł czas na maluchy. Będzie to spotkanie z akcentem na wspólnoty, takie jak Eucharystyczny Ruch Młodych, oaza, szkolne koła Caritas i inne. Wznowimy pielgrzymki dekanatów, rozpoczęte jesienią zeszłego roku. Po rocznicy koronacji chciałbym, aby były kontynuowane już na stałe; np. żeby w II sobotę każdego miesiąca przyjeżdżał do Skrzatusza jakiś dekanat. Będzie też pielgrzymka róż różańcowych, w sobotę 11 maja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.