Biało-czerwone znicze w Jerozolimie

Nad polskimi mogiłami rozsianymi na różnych cmentarzach Ziemi Świętej tradycyjnie modlono się za zmarłych we Wszystkich Świętych.

Droga Krzyżowa w intencji wszystkich zmarłych przeszła uliczkami starego miasta w Jerozolimie. Nad polskimi mogiłami rozsianymi na różnych cmentarzach Ziemi Świętej tradycyjnie modlono się za zmarłych we Wszystkich Świętych. Na grobach naszych rodaków zapłonęły znicze oraz zostały złożone kwiaty i wieńce w biało czerwonych kolorach.

Duszpasterze wraz z przedstawicielami polskiej placówki dyplomatycznej w Izraelu oraz liczną Polonią Ziemi Świętej nawiedzili wszystkie ważniejsze skupiska polskich mogił na tutejszych cmentarzach w Hajfie, Jafie, Ramle oraz Jerozolimie.

Dzięki zaangażowaniu polskich sióstr zakonnych i kapłanów mogiły zostały wyczyszczone oraz przystrojone kwiatami. W Jerozolimie polskie siostry elżbietanki sprowadziły z kraju jednakowe czerwone lampki na każdy z 86 grobów. Polscy pielgrzymi dołożyli do każdej mogiły jedną białą świecę tworząc w ten sposób symboliczne biało-czerwone znicze.

Modlitwa za zmarłych rodaków w Jerozolimie miała szczególną wymowę. Katolicki cmentarz na Syjonie leży bowiem blisko doliny Cedronu zwanej również doliną Jozafata, gdzie pobożnościowa tradycja umiejscawia objawienie się zmartwychwstałego Pana, sędziego żywych i umarłych, w dniu sądu ostatecznego.

Lokalnie chrześcijanie Ziemi Świętej nawiedzają groby swoich bliskich zmarłych w liturgiczne wspomnienie Wszystkich Zmarłych, czyli w Dzień Zaduszny. W Jerozolimie wielu wiernych uczestniczyło w tradycyjnej żałobnej Mszy celebrowanej w kościele parafialnym Najświętszego Zbawiciela, po której odbyła się procesja na katolickie cmentarze na Syjonie. Wraz z franciszkanami modlono się najpierw na cmentarzu zakonnym przy Wieczerniku, a następnie na parafialnym cmentarzu, na terenie którego znajduje się kwatera 86 polskich grobów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8