O wspólnotowym wymiarze wiary przypomniał dziś Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej.
Kontynuując cykl katechez związanych z Rokiem Wiary papież zaznaczył, że choć wiara ma wymiar osobowy, to jednak jest to komunikacja z Jezusem, która pozwala wyjść z mojego „ja” zamkniętego w sobie samym, aby otworzyć na miłość Boga Ojca.
TŁUMACZENIE:
„Nasza wiara jest prawdziwie osobowa, jeśli jest wiarą wspólnotową: moja wiara jest możliwa tylko na tyle, na ile żyje i porusza się w „my” Kościoła, tylko wówczas gdy naszą wiarą jest wiarą Kościoła.”
Benedykt XVI podkreślił, że Kościół, od samego początku jest miejscem wiary, miejscem przekazywania wiary, miejscem, gdzie przez Chrzest jesteśmy zanurzeni w paschalnej tajemnicy śmierci i Zmartwychwstanie Chrystusa.
TŁUMACZENIE:
„Istnieje nieprzerwany łańcuch życia Kościoła, głoszenia Słowa Bożego, sprawowania sakramentów, docierający aż do nas, a który nazywamy Tradycją. Daje nam ona gwarancję, że to, w co wierzymy jest autentycznym orędziem Chrystusa, przepowiadanym przez Apostołów.”
Ojciec Święty podkreślił również, że rozpowszechniona dziś tendencja, by spychać wiarę do sfery prywatnej przeczy jej naturze.
TŁUMACZENIE:
„W świecie, gdzie indywidualizm wydaje się regulować stosunki między ludźmi, czyniąc je coraz bardziej kruchymi, wiara wzywa nas do bycia Kościołem, ludźmi niosącymi miłość i komunię Boga całej ludzkości.”
- Niech przykład życia naszych bliskich zmarłych pomoże nam stać się świadkami Bożej miłości - powiedział Benedykt XVI zwracając się do pielgrzymów z Polski uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej (31 października). W spotkaniu z papieżem na placu św. Piotra w Watykanie wzięło udział ok. 10 tys. osób z całego świata.
W dzisiejszej audiencji ogólnej, która odbywała się na placu św. Piotra, więzło udział ok. 10 tys. osób.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.