Smoleńsk: Zablokowali polskich śledczych

Dlaczego w kluczowym momencie śledztwa lot polskich prokuratorów do Smoleńska został wstrzymany?

Reklama

Jak podaje "Nasz Dziennik" przez pierwsze 24 godziny od roztrzaskania się prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w śledztwie nie brał udziału żaden przedstawiciel strony polskiej. Pierwszy transport naszych śledczych miał wylecieć z Warszawy w dniu katastrofy o godzinie 18:00 (i tak dosyć późno jak na wydarzenie tej rangi). Został jednak niespodziewanie wstrzymany. Lotnisko Smoleńsk – Północ poinformowało, że z powodu złych warunków atmosferycznych nie będzie przyjmowało nocnych lotów.

W tym samym czasie na Siewiernym przebywało już trzech polskich prokuratorów wojskowych. Byli to gen. Krzysztof Parulski, płk. Zbigniew Rzepa i płk. Ireneusz Szeląg. Żaden z nich jednak nie prowadził czynności śledczych na wrakowisku. Efekt? Nie mamy ani jednego zdjęcia ułożenia wraku i ciał, a podstawowe dowody nie zostały zabezpieczone. Tymczasem ze zdjęć satelitarnych wynika, że sporych rozmiarów szczątki samolotu zmieniały w tym czasie położenie, a służby rosyjskie zasypywały w niektórych miejscach teren katastrofy i wycinały drzewa. Jakie dowody przepadły na zawsze? Tego nie dowiemy się nigdy.

Z komunikatu, który "Nasz Dziennik" uzyskał od Dowództwa Sił Powietrznych wiemy natomiast, że decyzję w sprawie odwołania lotu prokuratorów podjął dysponent statku powietrznego wspólnie z załogą. Wskutek tej decyzji CASA wystartowała z Warszawy dopiero w niedzielę, 11 kwietnia, o 6 rano, by na miejscu znaleźć się dopiero o 11. Czyli ponad dobę po katastrofie.

Dysponentem samolotu był Inspektorat MON ds. Bezpieczeństwa Lotów. Nie wiadomo jednak kto ponosi personalną odpowiedzialność za wstrzymanie CASY. O ile wiadomość o trudnych warunkach atmosferycznych wydaje się sensownym usprawiedliwieniem rezygnacji z lądowania w Smoleńsku, o tyle zadziwia, że nikt nie podjął decyzji o locie z przesiadką w Witebsku. Tym bardziej, że właśnie w taki sposób na miejsce katastrofy, jeszcze tego samego wieczoru dotarli premier Donald Tusk i (organizując podróż prywatnie) Jarosław Kaczyński.

Zdaniem Artura Wosztyla, pilota jaka, który tego dnia wylądował na Siewiernym, decyzja o przesunięciu lotu na niedzielę została podjęta odgórnie. Wydaje się ona tym bardziej niezrozumiała, że lotnisko w Witebsku jest w pełni oprzyrządowane i spełnia międzynarodowe standardy.

Na wrakowisko w świetle fleszy dotarł Donald Tusk, nie dali jednak rady zjawić się najważniejsi w tym momencie - z punktu widzenia polskiej racji stanu - eksperci śledczy. W związku z tym strona polska straciła bezpowrotnie szanse oględzin miejsca katastrofy bezpośrednio po wypadku. Winnych tego stanu rzeczy oczywiście nie ma. Tego już nie można zrzucić na pilotów czy pasażerów TU-154M.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7