14 października po raz pierwszy organizowany jest Dzień Otwarty w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 30 lat ma on swoją siedzibę przy skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego 6 w Warszawie.
Biskup wcale nie jest taki niedostępny, sala plenarna nie jest taka wielka, a w Sekretariacie Episkopatu pracują nie tylko duchowni. Bbędzie się można o tym przekonać 14 października podczas Dnia Otwartego. Będzie można spotkać sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Swoją wizytę zapowiedział także bp Alojzy Orszulik – niegdyś dyrektor Biura Prasowego, a następnie zastępca sekretarza generalnego. Jest on prawdziwą skarbnicą wiedzy o budynku od 30 lat służącym Episkopatowi.
Można też będzie porozmawiać z rzecznikiem Episkopatu ks. Józefem Klochem i innymi pracownikami Sekretariatu.
Dzień Otwarty w Sekretariacie KEP rozpocznie Msza św. o godz. 9.30 w pobliskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej. Zwiedzanie budynku rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa do godz. 15.00. Dla zwiedzających otwarte będą pomieszczenia na parterze. To okazja wejścia na oglądaną zwykle tylko w telewizji salę, w której odbywają się obrady biskupów. Będzie również można zająć miejsca w fotelach, w których podczas zebrań plenarnych zasiadają przewodniczący i prezydium Episkopatu.
- Zgromadziliśmy sporo dokumentacji fotograficznej, nakręciliśmy 17-minutowy film dokumentalny. Ta niedziela to Dzień Papieski – dlatego na wystawie pokażemy pamiątki po Janie Pawle II. W naszej kaplicy będzie można pomodlić się na klęczniku Papieża-Polaka, a w sali plenarnej zaprezentujemy… podsłuchy, jakie założyły kiedyś tajne służby w Sekretariacie - zapowiada ks. Józef Kloch.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.