W Portugalii obowiązuje od czwartku ustawa o tzw. testamencie życia pacjenta. Nowe przepisy m.in. dopuszczają bierność lekarzy w sytuacji, gdy chory nie zgodził się na leczenie nasilające jego cierpienia.
Według ustawy każdy zdrowy psychicznie obywatel Portugalii może określić szczegóły dotyczące swojego leczenia w sytuacji, gdyby stracił świadomość, np. w następstwie wypadku.
Zgodnie z nowym prawem w testamencie życia można zdefiniować formy, w ramach których pacjent mógłby być leczony, a także warunki, na jakich chciałby on ewentualnie odstąpić od zabiegów medycznych. Przepisy dają też możliwość zaniechania terapii, która służyłaby przedłużeniu życia, lecz byłaby agresywna i pogłębiała cierpienia chorego.
Z ustawy wynika, że "życzenie dotyczące form leczenia po utracie świadomości powinno zostać przedstawione w sposób szczegółowy. Poza tym osoba składająca deklarację nie może podlegać naciskom ze strony innych osób".
Przepisy o testamencie życia pacjenta spotkały się z krytyką władz Krajowej Rady Nauk Etycznych i Życia (CNCEV), organu doradczego portugalskiego parlamentu. Zdaniem jej prezesa, Miguela Silvy, nowa regulacja jest niekompletna i wymaga pilnego uzupełnienia.
"Ustawodawca nie zdefiniował precyzyjnie co rozumie pod pojęciem +życzenie pacjenta+. Poza tym, w Portugalii nadal brak Krajowego Rejestru Testamentu Życia, przed urzędnikami którego pacjent określałby sposoby i formy, w jakich miałby być w przyszłości leczony" - powiedział Silva.
O dopracowanie nowej ustawy zaapelowali również niektórzy przedstawiciele Kościoła katolickiego w Portugalii. Jego hierarchia pozytywnie oceniała jednak ideę testamentu życia pacjenta.
"Nowe prawo nie jest +furtką+ do wykonywania zabiegów eutanazji. Nie ma w nim zgody na użycie mechanizmów odbierających życie ludzkie. Ustawa pozwala natomiast chronić chorych przed nieuzasadnionym pogłębianiem ich cierpień" - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej biskup diecezji Fatima-Leiria, Antonio Marto.
Dotychczas portugalski Episkopat nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie ustawy o testamencie życia pacjenta.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”