Brazylijski episkopat wyjaśnia nauczanie Kościoła.
Rząd brazylijski daje zielone światło do praktykowania eutanazji – takie spekulacje medialne pojawiły się po opublikowaniu uchwały Federalnej Rady Medycznej tego kraju. Do regulacji prawnej odniósł się przewodniczący episkopatu. Kard. Raymundo Damasceno Assis wyjaśnił oficjalne nauczanie i stanowisko Kościoła wobec eutanazji.
Kard. Raymundo Damasceno Assis wyjaśnił, że opublikowana rezolucja Federalnej Rady Medycznej (1995/2012) nie jest nowym prawem i nie autoryzuje praktyki eutanazji. Wspomniany dokument według przewodniczącego episkopatu jest tylko postanowieniem i przedstawia normy dyscyplinarne co do postępowania medycznego w odniesieniu do chorych znajdujących się w stanie terminalnym. Kodeks etyki medycznej jest bardzo jasny w tej dziedzinie, kiedy stanowi, że zabrania się lekarzowi skracania życia ludzkiego, chociażby był o to proszony przez samego pacjenta czy też jego prawnego przedstawiciela. Z moralnego i etycznego punktu widzenia także jest bardzo jasne, że nie możemy bronić eutanazji. Życie jest pierwszym darem, jaki otrzymaliśmy. To jest baza i fundament wszystkich praw osoby ludzkiej. Mamy obowiązek poszanowania życia od samego jego początku aż do naturalnego kresu – podkreślił kard. Assis.
Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) nie jest przeciwna aplikacji wszelkich normalnych i naturalnych środków medycznych w celu przedłużenia ludzkiego życia. Natomiast, według przewodniczącego episkopatu, nie można przedłużać życia pacjenta w nieskończoność, powodując dodatkowe jego cierpienia, wystawiając rodzinę na olbrzymie wydatki, kiedy nie ma żadnej nadziei na odzyskanie zdrowia przez chorego.
Uczniowie Jezusa powinni mieć zawsze mocną nadzieję na nadzwyczajną Bożą interwencję wbrew chorobowej logice i niezależnie od zabiegów terapeutycznych. Powinniśmy zawsze być otwartymi na możliwość zaistnienia cudu, nawet wówczas, kiedy wydaje się, że już nie ma szans. To jest postawa wiary, która w żaden sposób nie może być negowana czy eliminowana – podkreślił przewodniczący brazylijskiego episkopatu.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.