Kard. Dziwisz: W Polsce i na Ukrainie nie ma rasizmu

Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział włoskim i watykańskim mediom w wywiadzie na temat Euro 2012, że w Polsce i na Ukrainie nie ma rasizmu. Podkreślił, że nieprawdziwy jest kształtowany na Zachodzie wizerunek obu krajów.

W opublikowanej w niedzielę rozmowie z katolickim włoskim dziennikiem "Avvenire" i z Radiem Watykańskim, metropolita krakowski oświadczył: "W Polsce i myślę, że także na Ukrainie, ale wypowiadam się w imieniu Polski, nie istnieje rasizm. Jest wielka sympatia dla ludzi o odmiennym kolorze skóry i dla Żydów. To niektóre środowiska na Zachodzie chcą narzucić myślenie o rasizmie i antysemityzmie".

Pytany o zapowiadaną manifestację rosyjskich kibiców w Warszawie odparł, że między narodem polskim a rosyjskim nie ma problemów. W jego opinii wcześniej tłem problemów był komunizm, ale nie dotyczyło to relacji między obu narodami. "Rosjanie to dobry naród, wrażliwy na kulturę, na sport" - zaznaczył kardynał krakowski.

Wyraził przekonanie, że mistrzostwa Europy pomogą jeszcze bardziej zjednoczyć kontynent i znieść wciąż istniejące różnice. "Mur Berliński upadł, ale w głębi duszy są wciąż podziały między Wschodem a Zachodem" - stwierdził.

Były osobisty papieski sekretarz wspomniał więzy, jakie łączyły Karola Wojtyłę z piłką nożną. "Nie chodził na stadion, ale śledził mecze w prasie, a także w radiu i telewizji".

Kardynał Dziwisz na pytanie o to, któremu włoskiemu klubowi kibicował Jan Paweł II, odpowiedział: "Trochę Romie i trochę Lazio".

Metropolita poproszony został też o komentarz do skandalu korupcji, obecnego nie tylko we włoskiej, ale także w polskiej piłce. "Zawsze coś takiego jest w środowisku sportu" - przyznał.

Arcybiskup Krakowa zapewnił, że ogląda mecze i dodał, że rosyjska drużyna jest "naprawdę bardzo mocna". Teraz, jak wyznał, czeka na niedzielny mecz Włoch z Hiszpanią, który jego zdaniem będzie na "najwyższym poziomie".

Oceniając polską reprezentację powiedział: "W chwili obecnej nie jest bardzo silna, ale mam nadzieję, że zdoła przejść dalej".

Nie chciał jednak wskazać, kto zdobędzie mistrzowski tytuł. "Już pomyliłem się w prognozach mówiąc, że Polska wygra (z Grecją), a tymczasem zremisowała. Nikt nie sądził, że wynik meczu Rosji z Czechami będzie taki spektakularny. A więc sprawa jest otwarta. Jeśli wygrają Włosi, już ich oklaskuję" - powiedział kardynał Dziwisz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8