Międzyreligijnie poświęcona

Duchowni różnych wyznań i religii pobłogosławili w czwartek ekumeniczną kaplicę na Stadionie Narodowym w Warszawie. W uroczystości uczestniczył biskup warszawsko-praski Henryk Hoser, przedstawiciele kościołów katolickich, prawosławia, judaizmu i islamu.

"Idea budowy ekumenicznej kaplicy na Stadionie Narodowym spotkała się z życzliwością i zrozumieniem przedstawicieli wszystkich religii. Ma to być miejsce, które łączy i zbliża ludzi różnych przekonań i poglądów. Ogólną akceptację zyskała także koncepcja wnętrza, zaprojektowanego w taki sposób, aby wyznawcy różnych religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie" - powiedział, witając duchownych i gości, prezes Narodowego Centrum Sportu Robert Wojtaś.

Arcybiskup Henryk Hoser podkreślił podczas uroczystości, że sam stadion sportowy jest swego rodzajem symbolem jedności rodzaju ludzkiego, bowiem "to imponujące miejsce" - jak nazwał Stadion Narodowy, skupiać będzie ludzi różnych horyzontów myślowych wspólnie przeżywających wydarzenia sportowe czy kulturalne.

Po uroczystości pobłogosławienia ołtarza kaplicy i całego stadionu duchowni wspólnie wyszli na piłkarską murawę, aby poświęcić boisko. Nie zabrakło akcentu piłkarskiego - symbolicznego kopnięcia piłki przez przedstawicieli różnych religii.

Kaplica na Stadionie Narodowym, o powierzchni 260 metrów kwadratowych, usytuowana jest na poziomie minus 3, czyli na poziomie ul. Wybrzeże Szczecińskie i zachowanego podczas budowy, historycznego wejścia na były Stadion X-lecia.

Autorzy projektu z pracowni PS Studio wzięli pod uwagę, że wprowadzenie do kaplicy jednocześnie wszystkich symboli religijnych - menory, krzyża łacińskiego i prawosławnego - jest, według przedstawicieli tych wyznań, niemożliwe. Z tego powodu zdecydowano się użyć uniwersalnej symboliki światła, uznawanego przez różne religie za symbol boskości.

"Kreując wnętrze kaplicy, posłużyliśmy się dwoma klasycznymi, dopełniającymi się elementami: kolumnadą i światłem. Chcieliśmy, aby zaprojektowana przez nas przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim uniwersalna i bez użycia stałych symboli religijnych pobudzała sferę duchową i nastrajała do kontemplacji bez względu na wyznanie. Kolumnady oraz światło nawiązują do architektury sakralnej wielu religii. Kolumnada wydziela strefy funkcjonalne, symbolicznie oddziela Kaplicę od reszty stadionu a także optycznie podwyższa pomieszczenie. Światłem, które symbolizuje istotę boską, tworzymy atmosferę oraz, w zależności od potrzeb, podkreślamy kierunki modlitwy" - wyjaśniła Paulina Suchenek z PS Studio.

Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy boczne. Ołtarz usytuowany jest na osi głównej, na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ścianę za ołtarzem oraz sam ołtarz dodatkowo oświetlono, podkreślając kierunek modlitwy.

Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiany jest pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menora. Aby umożliwić modlitwę wyznawcom islamu, z sali modlitw usuwa się wszystkie ławki. Lamele tworzące kolumnadę obrócone są w stronę Mekki i podkreślone światłem. W posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

Projekt wielowyznaniowej kaplicy uzgodniony został z Diecezją Warszawsko-Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce.

Podczas mistrzowskiego turnieju z kaplicy będą mogli korzystać zawodnicy i inni członkowie ekip, a dostęp do niej zapewnia osobna klatka schodowa prowadząca z położonej o jeden poziom wyżej strefy dla drużyn, gdzie znajdują się szatnie i tunel prowadzący na boisko. Jak zapewnia prezes Wojtaś, przejście zostało zaprojektowane w taki sposób, że osoby udające się do kaplicy nie będą miały kontaktu z kibicami czy przedstawicielami mediów.

Po zakończeniu Euro-2012 kaplica ma być ogólnodostępna, a NCS nie wyklucza, że chętni będą mogli w niej organizować uroczystości, takie jak chrzciny czy śluby.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7