Spotkanie z prezydentem Meksyku Felipe Calderonem oraz dziećmi w Guanajuato, Msza św. w Parku Dwustulecia w Silao, nieszpory z biskupami Ameryki Łacińskiej w Leonie to najważniejsze punkty podróży apostolskiej Benedykta XVI do Meksyku.
Pielgrzym wiary, nadziei i miłości
Na międzynarodowym lotnisku Guanajuato w León Benedykta XVI powitał prezydent Meksyku Felipe Calderón z małżonką Margaritą Zavala oraz przewodniczący episkopatu, abp Carlos Aguiar Retes, z którym papież wymienił serdeczny uścisk. Do Ojca Świętego podeszło także czworo dzieci, wręczając mu prezent. „Przybywam jako pielgrzym wiary, nadziei i miłości” – powiedział papież w swym przemówieniu powitalnym. Podkreślił, że życie zgodne z Ewangelią jest fundamentem zgodnego współżycia społecznego, opartego na poszanowaniu ludzkiej godności, wyrażającej się zwłaszcza w prawie do wolności religijnej.
Gdy otworzyły się drzwi samolotu, kilka tysięcy wiernych zgromadzonych na płycie lotniska wzniosło radosny okrzyk. Idąc w towarzystwie pary prezydenckiej po czerwonym dywanie, po którego obu stronach stali żołnierze z kompanii honorowej armii meksykańskiej, Benedykt XVI pozdrawiał wiernych, którzy wznosili okrzyki: „Si, si, si, el Papa es aquí” (Tak, tak, tak, Papież jest tu), „Esta es la juventud del Papa” (To jest młodzież Papieża), „Benedicto!” (Benedykt). Pokłonił się też przed flagami Meksyku i Watykanu.
Oficjalna ceremonia powitania na zadaszonym podium rozpoczęła się od wysłuchania hymnów meksykańskiego i watykańskiego, po czym zabrał głos prezydent Calderón. Jego pierwsze słowa: „Ojcze Święty, witaj w Meksyku!” potwierdzili zgromadzeni, krzycząc „Bienvenido!” (Witaj) ku widocznej radości papieża.
Szef państwa zapewnił, że obecność Benedykta XVI ma wielkie znaczenie w czasie, gdy Meksyk przechodzi trudne chwile. Kraj ten wiele wycierpiał z powodu światowego kryzysu gospodarczego, zorganizowanej przestępczości i katastrof naturalnych. Przyjazd papieża Calderón nazwał gestem solidarności i braterstwa, „którego nigdy nie zapomnimy”. Wyraził nadzieję, że wizyta Benedykta XVI „pocieszy dusze” milionów Meksykanów i odnowi ich nadzieję. Z radością podkreślił, że Meksyk jest pierwszym hiszpańskojęzycznym krajem Ameryki odwiedzanym przez obecnego papieża. Przypomniał, że w Meksyku mieszka 93 mln katolików, dzięki czemu jest on drugim krajem z największą liczbą katolików na świecie. Podkreślił, że Meksyk przyjmuje Benedykta XVI z otwartymi ramionami, taka jak wcześniej przyjmował Jana Pawła II.
W swoim przemówieniu Ojciec Święty przypomniał, że jego poprzednik Jan Paweł II pragnął odwiedzić stan Guanajuato, ale nie mogąc tego uczynić pozostawił wówczas przesłanie otuchy i błogosławieństwa, gdy przelatywał nad jego przestrzenią powietrzną. „Pragnę umocnić wierzących w Chrystusa w wierze, wesprzeć ich w niej i zachęcić do jej odnawiania przez słuchanie Słowa Bożego, sakramenty i zgodne z nią życie. W ten sposób będą mogli dzielić ją z innymi jako misjonarze pośród swoich braci i być zaczynem w społeczeństwie, przyczyniając się do pełnego szacunku i pokojowego współżycia, opartego na nienaruszalnej godności każdej osoby ludzkiej, stworzonej przez Boga i o której żadna władza nie ma prawa zapominać ani jej pomniejszać. Godność ta wyraża się w sposób szczególny w podstawowym prawie do wolności religijnej w jej autentycznym znaczeniu i w jej pełnej integralności” – stwierdził papież.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.