Msza u stóp góry z figurą Chrystusa Króla

Potrzebujemy przesłania nadziei - mówił do papieża w powitaniu arcybiskup Leon.

Z Leon na miejsce celebry w parku Bicentenario w Silao papież dotarł helikopterem. Przeleciał nad figurą Chrystusa Króla na wzgórzu Cubilete. Następnie papamobilem wolno przejechał między sektorami dla wiernych, którzy witali go radośnie i entuzjastycznie, skandując: "Benedykcie - bracie. Jesteś Meksykaninem". Ojciec Święty pozdrawiał zebranych i błogosławił dzieci. Ktoś podał papieżowi czarne sombrero, które Ojciec Święty zaraz założył na głowę i w takim stroju dotarł do ołtarza.

Eucharystia celebrowana jest u stóp góry Cubilete, na której wznosi się ogromna figura Chrystusa Króla. Ma ona 20 m wysokości, waży 90 ton. Towarzyszą mu dwa anioły - jeden trzyma koronę królewską, drugi - cierniową. Pomnik powstał w 1920 r. To pamiątka poświęcenia Meksyku Najświętszemu Sercu Jezusa 11 VI 1914 r. (stało się to właśnie w tym miejscu). Został on wysadzony w 1928 r. Ocalała tylko głowa i serce figury. Obecny pomnik zbudowano w roku1944. Został poświęcony w roku 1950. Jest tam sanktuarium, w którym od lat 60. trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu.

Organizatorzy szacują, że w Mszy św. papieskiej uczestniczy ponad 300 tys. osób, ale może ich być znacznie więcej. Wielu spędziło tu całą noc na adoracji Najświętszego Sakramentu.  Razem z Ojcem Świętym Mszę celebruje 250 kardynałów i biskupów z całego kraju oraz z  22 episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także podobno ok. 3 tysięcy kapłanów. Obecny był prezydent Felipe Calderon z małżonką.

Na początku Mszy św. papieża powitał arcybiskup Leon. - Twoja wizyta jest łaską - powiedział. - Chcemy usłyszeć Twoje przesłanie, które odnowi w nas ducha misyjnego. Przybywasz do naszej ojczyzny w czasie, kiedy przeżywamy wiele trudności: przemoc i śmierć, które w sercach wielu ludzi zrodziły lęk, bezradność i ból. Cierpimy przez kryzys moralny - dostrzegamy go i jego złe skutki. Jednak większość Meksykanów nie chce takiego życia. Chcemy pokoju. Prosimy abyś dodał nam otuchy., Potrzebujemy przesłania nadziei - mówił.

Po przemówieniu arcybiskupa papież przekazał mu swój dar - mozaikę Chrystusa Króla, która zostanie umieszczona w sanktuarium na górze Cubilete.

O bólu i nadziei, jakimi żyje dziś naród meksykański i inne narody Ameryki Łacińskiej mówił papież na początku swojej homilii. W tym kontekście zwrócił uwagę na wiarę w miłosierdzie Boga, który jest jedyną nadzieją i ucieczką grzesznika. Nawiązał tu do refrenu psalmu responsoryjnego: „Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste”. W wymiarze życia osobistego i wspólnoty ludzkie strategie nie wystarczą do zbawienia. Tylko Bóg może stworzyć nowe serce, takie, które nie będzie niewrażliwe i pyszne. Podkreślił, że o tym powinien pamiętać każdy człowiek i każdy naród.

Nawiązując do pomnika Chrystusa Króla na wzgórzu Cubilete, przypomniał, że bardzo chciał tu być Jan Paweł II. Z pewnością cieszy się, że ja tu przybyłem - powiedział. Ten pomnik przedstawia Chrystusa Króla. Korony, które mu towarzyszą: królewska i cierniowa wskazują, że inaczej trzeba rozumieć jego królowanie. Ono opiera się na miłości Boga, który wydał się na ofiarę za nas. Niech to sanktuarium na górze Cubilete będzie miejscem nawrócenia i poszukiwania prawdy. Aby Bóg zamieszkał w nas, trzeba Go słuchać - podkreślił papież. 

Musicie przezwyciężyć zmęczenie wiarą i odzyskać radość z przynależności do Chrystusowego Kościoła - zachęcał papież. Rok Wiary jest zaproszeniem do autentycznego nawrócenia do jedynego Zbawiciela świata. Wiara rośnie, kiedy jest przekazywana jako doświadczenie łaski i radości - powiedział.

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański papież wspominał MB z Guadalupe, której obraz znalazł się w wystroju ołtarza. Przypomniał tytuły, jakimi nazywali Ją poprzedni papieże oraz wezwania, jakimi zwracają się do Niej czciciele. Zachęcił do okazywania dziecięcej miłości Matce Niebieskiej i naśladowania Jej cnót. Najlepiej wyrazimy miłość do Maryi, jeśli będziemy żyli według nauczania Jej Syna. Do Maryi przybywamy w poszukiwaniu pocieszenia i nadziei. Z Jej pomocą będziemy mogli budować społeczeństwo solidarne.

Opiece MB z Guadalupe Ojciec Święty  powierzył Meksyk i jego wszystkich mieszkańców. Polecił Jej też m.in. wszystkie działania w obronie życia ludzkiego.

W drodze do zakrystii Ojciec Święty zatrzymał się przed wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe i modlił się przez chwilę.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9