Szczecin: Manifestacja zwolenników TV Trwam

Około 300 osób protestowało w środę w Szczecinie przeciwko nieprzyznaniu TV Trwam miejsca na multipleksie i cenzurze, która - ich zdaniem - panuje w mediach. Manifestacja przebiegła spokojnie.

W manifestacji, która rozpoczęła się przed gmachem szczecińskiej TVP, wzięły udział w większości osoby starsze. Protestujący mieli ze sobą flagi narodowe, na transparentach można było przeczytać m.in.: "TV Trwam przetrwa was" czy "Dalej rządy Tuska, Polska będzie niemiecko-ruska". Podczas marszu ulicami miasta manifestujący wznosili hasła: "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela wolność słowa nam odbiera", "Precz z komuną" czy "Donald matole twój rząd obalą katole". Organizatorem szczecińskiej manifestacji było Polskie Stowarzyszenie Patriotyczne "Kontra 2000".

Według demonstrujących, w polskich mediach za sprawą rządu obowiązuje nadal cenzura i brak w nich wolności słowa. Jeden z uczestników manifestacji Wojciech Woźniak powiedział PAP, że nieprzyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie to ograniczenie praw obywateli, którzy chcą oglądać tę stację. Dodał, że media publiczne i prywatne w Polsce nie spełniają oczekiwań odbiorców TV Trwam. "Katolicy mają prawo oglądać katolicką telewizję" - podkreślił.

Według szacunków policji w demonstracji wzięło udział mniej więcej 300 osób.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis - nadawca TV Trwam - była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym. Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ubiegłego roku. Nieprzyznanie koncesji dla fundacji KRRiT tłumaczyła jej niepewną sytuacją finansową. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc odwoływało się w sumie czterech nadawców. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu. Lux Veritatis zaskarżyła decyzję do sądu administracyjnego.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej.

W środę połączone sejmowe komisje kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej negatywnie zaopiniowały, zgłoszony przez PiS, projekt uchwały Sejmu w sprawie skontrolowania przez NIK decyzji KRRiT dotyczących koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych. Szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że wniosek do NIK w tej sprawie skieruje jego klub.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9