Luft: Konkurs na kolejne miejsca na multipleksie jeszcze w tym roku

KRRiT nie ma prawnej możliwości zmiany rozstrzygnięcia konkursu na nadawanie na pierwszym multipleksie (MUX-1). Jeszcze w tym roku ogłoszony będzie kolejny - na miejsca, które dziś zajmują programy TVP - powiedział w poniedziałek PAP Krzysztof Luft z KRRiT.

Reklama

"Postępowanie na pierwsze cztery miejsca multipleksu pierwszego zostało przez Krajową Radę rozstrzygnięte. Ewentualne uchylenie tej decyzji mogłoby wynikać tylko z orzeczenia sądu administracyjnego, do którego nadawcy mogą się odwołać" - powiedział Luft.

Jak przypomniał, zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, Krajowa Rada jest zobowiązana do ogłoszenia jeszcze przed końcem roku konkursu na kolejne miejsca na MUX-1. Obecnie są one zajęte przez programy Telewizji Polskiej - Jedynkę, Dwójkę i TVP Info, które docelowo będą nadawane na multipleksie trzecim (MUX-3), przeznaczonym tylko dla TVP.

Telewizja publiczna ma zwolnić miejsca na MUX-1 w momencie, gdy sygnał MUX-3 będzie dostępny dla co najmniej 95 proc. ludności Polski. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsca na MUX-1 nie później niż 27 kwietnia 2014 r.

"Trzeci multipleks korzysta w dużej części z częstotliwości analogowych, wykorzystywanych przez obecnych nadawców naziemnych. Jego rozbudowa będzie więc możliwa dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego, co ma nastąpić do końca lipca 2013 r. Dlatego kluczowe jest wcześniejsze skuteczne uruchomienie MUX-1" - wyjaśnił Luft.

Członek KRRiT zaznaczył, że w nowym konkursie (w sumie na kolejne cztery miejsca) będzie mogła startować fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, która nie otrzymała dla TV Trwam miejsca na MUX-1 w pierwszym postępowaniu. "W konkursie na kolejne miejsca będą mogli brać udział zarówno uczestnicy pierwszego postępowania, jak i inni nadawcy. To konkurs dla wszystkich" - podkreślił.

W zakończonym w kwietniu zeszłego roku konkursie na pierwsze cztery miejsca na MUX-1 startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy, w tym Lux Veritatis. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

Decyzję dotyczącą Lux Veritatis KRRiT tłumaczyła niepewną sytuacją finansową fundacji, która - zdaniem Krajowej Rady - nie wróżyła powodzenia całemu przedsięwzięciu. KRRiT wyjaśniła, że co prawda majątek fundacji to 90 mln zł, jednak większość z tej kwoty to pożyczka uzyskana od polskiej prowincji zakonu redemptorystów i termin jej spłaty mija w okresie, na który miała zostać przyznana koncesja. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak poinformował w styczniu, że fundacja odmówiła odpowiedzi na pytanie o warunki spłaty pożyczki, zasłaniając się "pewnym rodzajem dyskrecji" między stronami, które się na nią umawiały.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

MUX-1 został uruchomiony w połowie grudnia zeszłego roku. Jest on ostatnim, który miał zacząć działać przed wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce. Dostępne są na nim programy: TVP1, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV i T-TV. ATM Grupa, która otrzymała koncesję na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka TV, 10 lutego br. podpisała umowę ze spółką Emitel (operatorem multipleksu), ale dotąd nie rozpoczęła nadawania. KRRiT wystąpiła do nadawcy o wyjaśnienia w tej sprawie; ma się z nimi zapoznać we wtorek.

MUX-2 (z programami: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6) i MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia) działają od drugiej połowy 2010 r.

KRRiT podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

Nieprzyznanie miejsca na MUX-1 dla TV Trwam wzbudziło kontrowersje. W sobotę, pod hasłem obrony wolnych mediów, kilka tysięcy osób manifestowało w Warszawie. Demonstranci przeszli sprzed Sejmu przed Pałac Prezydencki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama