Ponad 5 tys. ofiar śmiertelnych oraz 8 tys. rannych kosztował już konflikt muzułmańsko-buddyjski w południowej Tajlandii. O pilną interwencję rządu, by go zakończyć, zaapelował Kościół katolicki w tym azjatyckim kraju.
Tajski konflikt z muzułmanami trwa już od ośmiu lat. Islamscy bojownicy przejęli wtedy składy broni w prowincji Narathiwat, po czym działania zbrojne objęły kolejne prowincje. Rząd w Bangkoku przeznaczył już ponad 4 mld euro, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom południa, co i tak nie rozwiązało sytuacji.
Zdaniem Kościoła działania te są niewystarczające i wymagają jeszcze bardziej zdecydowanych kroków rządu. Wielu ludzi w zagrożonych terroryzmem prowincjach czuje się opuszczonymi przez władze. Sami zatem prowadzą działania obronne. Tajski rząd co prawda zamierza wypłacić rekompensaty dla mieszkańców poszkodowanych przez terroryzm terenów, jednak w opinii strony kościelnej niczego to nie rozwiązuje. Priorytetem winno być bowiem bezpieczeństwo i postawienie winnych przed wymiarem sprawiedliwości.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.