Zwierzchnicy religijni reprezentujący pięć najliczniejszych grup wyznaniowych Wietnamu domagają się od prezydenta Truong Tan Sanga pełnego poszanowania praw człowieka. Buddyści, katolicy, protestanci, kaodaiści i członkowie ruchu Hoa Hao wystosowali do przywódcy kraju wspólne oświadczenie.
„Domagamy się, by słowa prezydenta stały się faktem. Niech władza uwolni więźniów sumienia, niech cofnie Dekret 72 ograniczający wolność w mediach społecznościowych, i niech wpuści do Wietnamu międzynarodowych obserwatorów” – powiedział protestancki pastor Nguyen Manh Hung.
Autorzy dokumentu wymieniają liczne przykłady łamania podstawowych praw, w tym naruszania wolności religijnej. Zwracają się też do Wietnamczyków, by sami domagali się respektowania swych podstawowych praw i wspierali tych, którzy narażają własne życie walcząc o prawa człowieka i demokrację.
Rząd na razie nie odniósł się do oświadczenia zwierzchników religijnych, które jest jednym z rzadkich przypadków otwartego krytykowania wietnamskich władz. Kilka dni wcześniej internetowi aktywiści skrytykowali Dekret 72, mający obowiązywać od 1 września. Zabrania on zamieszczania informacji z mediów i stron internetowych w mediach społecznościowych, które odtąd mają być używane tylko do dzielenia się danymi osobowymi.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.