20 dni potrwa rozpoczynający się 4 marca w Poznaniu VIII Maraton Biblijny. Fragmenty Pisma Świętego w 21 kościołach czytać będzie 1,5 tys osób.
Poza poznańskimi parafiami w maratonie wezmą udział parafie z okolicznych miejscowości: Obornik, Lubonia, Swarzędza i Tarnowa Podgórnego.
Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej współorganizator maratonu ks. Robert Korbik, pierwszy fragment Pisma Świętego odczyta metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
"W tym roku zmieniliśmy sposób czytania Biblii w ten sposób, że obok ksiąg Starego Testamentu przez cały czas trwania maratonu czytane są też księgi Nowego Testamentu. Unikamy sytuacji z poprzednich lat, że Ewangelie czytane są tylko w jednej parafii. Nowy Testament jest dla ludzi bardziej przejrzysty, zrozumiały" - powiedział ks. Korbik.
Tekst Pisma Świętego - na użytek maratonu - został podzielony na 1,5 tys. fragmentów, każdy do kilkuminutowego odczytania. Chętni do wzięcia udziału w przedsięwzięciu mogą zgłaszać się w parafiach, a także przez internet.
"Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w maratonie, zarówno czytając, jak i słuchając czytania. Słowo Boże dociera do coraz szerszego grona, a taki był nasz zamysł. Cieszy nas, że pomysł maratonów przyjął się, i się rozwija" - powiedział ks. Korbik. Poznański Maraton Biblijny jest najstarszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Pierwszy odbył się w 2005 r. w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych na Grobli w Poznaniu. Przez 120 godzin Biblię czytało non stop 876 osób. Rok później zaproszono do udziału już 1500 osób, a czytanie trwało 10 dni. Od 2007 roku maraton przybrał formę "wędrującą" i odbywa się w różnych parafiach Poznania i archidiecezji. W tym roku czytanie Biblii zakończy się w sobotę 24 marca.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.