W niedzielę 29 stycznia podczas Mszy św. w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławioną Hildegardę Burjan
W 1926 roku Caritas Socialis otworzyła pierwsze placówki zagraniczne: w Berlinie i Monachium i w ówczesnej Czechosłowacji. Hildegarda mogła tam rozwinąć te działania, które w Austrii napotkały na opór, a mianowicie pomoc w opiece nad rodzinami. „Powierzyłam «Caritas Socialis» Bogu i to On będzie nadal prowadził to dzieło” - mówiła na łożu śmierci. W 1936 jej dzieło zostało uznane jako „wspólnota na prawie diecezjalnym”, a w 1960 – na prawie papieskim”.
W centrum Wiednia, na Rennweg, istnieje ośrodek hospicyjny stacjonarny, w którym pracują także ekipy opieki hospicyjnej w domach pacjentów. Dom ten odwiedził w ramach wizyty duszpasterskiej w Austrii w czerwcu 1998 roku Jan Paweł II. Mówił wówczas z uznaniem o założycielce, modlił się w kaplicy z chorymi, a potem przeszedł na oddział dla umierających, aby zanieść słowa pociechy w ostatnich chwilach ich życia.
Na wyraźne życzenie Ojca Świętego ten chyba najbardziej wzruszający i intymny moment papieskiej pielgrzymki odbył się bez udziału dziennikarzy. Wrażenie potęgował fakt, że Papież – sam chory i poruszający się z trudem – odwiedzał i pocieszał ludzi, których cierpienia potrafił tym lepiej zrozumieć.
Proces beatyfikacyjny swej wielkiej rodaczki otworzył w 1963 kard. Franz König. Wicepostulatorką i biografką jest znana publicystka austriacka, prof. Ingeborg Schödl. Zdaniem kard. Schöborna, Hildegarda Burjan jest „błogosławioną na nasze czasy”, a jej beatyfikacja następuje „we właściwym czasie”, gdy Kościół musi na nowo wyrazić, co to znaczy być uczniami Chrystusa. „Niepotrzebne są tu teorie, ale przykłady, a takim jest Hildegarda Burjan – chrześcijanka, która swoim zaangażowaniem w sprawy społeczne pokazuje nam, jaki powinien być chrześcijanin dzisiaj” - uważa metropolita Wiednia.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.