O. Anselm Grün przestrzega przed uleganiem psychozie końca świata
Autor wielu bestsellerów, niemiecki benedyktyn o. Anselm Grün przestrzega przed czarnymi scenariuszami rozwoju ekonomicznego i uleganiem psychozie końca świata. „To wszystko jest psychologią” – powiedział słynny teolog i pisarz w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. „Równie fałszywe jest oczekiwanie od znawców gospodarki rozwiązania wszystkich problemów. Gospodarka nie wygląda aż tak źle, jak się ją niekiedy opisuje“ – wyjaśnia benedyktyn. Jego zdaniem mamy obecnie wielu proroków końca świata, siejących sceptycyzm.
O. Grün podkreśla, że wszyscy zajmujący się opisywaniem świata we wszystkich jego wymiarach muszą dostrzegać fakty a nie dodawać do analiz własnych lęków. „Kto głosi koniec świata, zazwyczaj pisze o końcu swoich własnych możliwości” – zaznaczył zakonnik. Ostro skrytykował oceny krajów przez agencje ratingowe, które sztucznie wyśrubowują odsetki od kredytów. "Takie spekulacje przeciwko całym krajom są naganne. Winnymi kryzysu gospodarczego i finansowego są spekulanci“ – stwierdził benedyktyn.
O. Grün, który od 35 lat odpowiada za zarządzanie majątkiem swojego opactwa w Münsterschwarzach w Niemczech, nie wierzy w załamanie się strefy euro. "W żadnym wypadku to się nie stanie” – zastrzega dodając, że „nie będzie też żadnego gromadzenia sztab złota”. Zwraca uwagę, że w klasztorze na pieniądze patrzy się z etycznego punktu widzenia. Jego zdaniem obecnie realny zysk z kapitału może wynosić między 4 a 6 proc. Dla niego jako inwestora miniony rok nie był zbyt dobry. "Dlatego teraz nie spoglądam stale na tabele kursów, lecz wyczekuję, kiedy jasno zarysuje się rozwój sytuacji” – zaznaczył niemiecki benedyktyn.
O. Anzelm Grün, który 14 stycznia skończy 67 lat, ma na swoim koncie ponad 250 książek i ponad 16 mln sprzedanych egzemplarzy. Jest najchętniej czytanym autorem chrześcijańskim w niemieckim obszarze językowym. Jego liczne książki, min. poradniki duchowe, zostały przetłumaczone na 32 języki, wiele z nich ukazało się również w języku polskim. Ponadto o. Grün jest poszukiwanym wykładowcą i doradcą gremiów kierowniczych. Sam studiował zarządzanie i teologię.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.