Koniec świata czy ludzkich możliwości?

O. Anselm Grün przestrzega przed uleganiem psychozie końca świata

Autor wielu bestsellerów, niemiecki benedyktyn o. Anselm Grün przestrzega przed czarnymi scenariuszami rozwoju ekonomicznego i uleganiem psychozie końca świata. „To wszystko jest psychologią” – powiedział słynny teolog i pisarz w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. „Równie fałszywe jest oczekiwanie od znawców gospodarki rozwiązania wszystkich problemów. Gospodarka nie wygląda aż tak źle, jak się ją niekiedy opisuje“ – wyjaśnia benedyktyn. Jego zdaniem mamy obecnie wielu proroków końca świata, siejących sceptycyzm.

O. Grün podkreśla, że wszyscy zajmujący się opisywaniem świata we wszystkich jego wymiarach muszą dostrzegać fakty a nie dodawać do analiz własnych lęków. „Kto głosi koniec świata, zazwyczaj pisze o końcu swoich własnych możliwości” – zaznaczył zakonnik. Ostro skrytykował oceny krajów przez agencje ratingowe, które sztucznie wyśrubowują odsetki od kredytów. "Takie spekulacje przeciwko całym krajom są naganne. Winnymi kryzysu gospodarczego i finansowego są spekulanci“ – stwierdził benedyktyn.

O. Grün, który od 35 lat odpowiada za zarządzanie majątkiem swojego opactwa w Münsterschwarzach w Niemczech, nie wierzy w załamanie się strefy euro. "W żadnym wypadku to się nie stanie” – zastrzega dodając, że „nie będzie też żadnego gromadzenia sztab złota”. Zwraca uwagę, że w klasztorze na pieniądze patrzy się z etycznego punktu widzenia. Jego zdaniem obecnie realny zysk z kapitału może wynosić między 4 a 6 proc. Dla niego jako inwestora miniony rok nie był zbyt dobry. "Dlatego teraz nie spoglądam stale na tabele kursów, lecz wyczekuję, kiedy jasno zarysuje się rozwój sytuacji” – zaznaczył niemiecki benedyktyn.

O. Anzelm Grün, który 14 stycznia skończy 67 lat, ma na swoim koncie ponad 250 książek i ponad 16 mln sprzedanych egzemplarzy. Jest najchętniej czytanym autorem chrześcijańskim w niemieckim obszarze językowym. Jego liczne książki, min. poradniki duchowe, zostały przetłumaczone na 32 języki, wiele z nich ukazało się również w języku polskim. Ponadto o. Grün jest poszukiwanym wykładowcą i doradcą gremiów kierowniczych. Sam studiował zarządzanie i teologię.

«« | « | 1 | » | »»
 • Scott
  03.01.2012 13:16
  Ojciec Grun mocno miesza, w tym pisze że stany mistyczne to sprawa libido chociażby... Można sobie zrobić mętlik w głowie niestety. Stąd uzasadniona krytyka wielu teologów jego książek- w których znaczna część nie bez powodu zapewne Imprimatur nie ma.
 • Michał 28
  03.01.2012 14:42
  Strefa euro padnie i jak tego nie widzi to jest zaćmiony.
 • t.
  03.01.2012 17:40
  Tak.....Ale skąd u niego taka pewność "na pewno"; czy to nie tez jakaś forma spekulacji na innym biegunie? Trzeba żyć normalnie i tyle. A książki ojca chyba nie na mój mózg; może za ciasny, ale pamiętam, gdy wzięłam jedna z nich do ręki w katolickiej księgarni - ten zimny / matematyczny obraz Pana Boga przyprawił mnie o gęsią skórkę, że szybko zrezygnowałam z cd.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8