Fałsz "laickiego miłosierdzia bez Boga"

Jestem przekonany, że wiele problemów i trudności, których doświadczamy, wiąże się z osłabieniem naszego życia religijnego - mówił 16 listopada biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, podczas uroczystości patronalnej Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w Białymstoku.

Nawiązując do rozgrywających się aktualnie wydarzeń społecznych i politycznych biskup stwierdził: „Jestem przekonany, że wiele problemów i trudności, których doświadczamy, wiąże się z osłabieniem naszego życia religijnego”. Apelował, aby wobec powszechnego dziś relatywizmu nie wierzyć w żadne formy „laickiego miłosierdzia bez Boga, które uwłacza godności człowieka”.

Wskazując na poszczególne wydarzenia z życia Maryi biskup podkreślał, że jej głównym zadaniem jest „zachęcać swoje dzieci, aby wróciły do Boga”. „Tę samą zachętę Maryja kieruje dzisiaj do nas, wskazując w pierwszej kolejności na Kościół, w którym i przez posługę którego Bóg w szczególny sposób okazuje człowiekowi miłosierdzie” - mówił biskup sandomierski.

Mszy św. w uroczystość Patronki archidiecezji przewodniczył abp. Edward Ozorowski. Koncelebrowali abp senior Stanisław Szymecki, dziekani, wykładowcy seminarium duchownego oraz księża z całej archidiecezji białostockiej. Do modlitwy liturgicznej włączyły się siostry zakonne, seminarzyści oraz najwyżsi przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, parlamentarzyści oraz licznie zgromadzeni wierni.

16 listopada archidiecezja wspomina również rocznicę ingresu do archikatedry białostockiej abp. Ozorowskiego. Na zakończenie liturgii metropolita białostocki przyjął z okazji piątej rocznicy swojego ingresu życzenia od kapłanów, seminarzystów i wiernych.

Tegoroczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, głównej patronki archidiecezji białostockiej, poprzedziła dziewięciodniowa nowenna przebiegająca pod hasłem „Kościół naszym domem”. Przybliżała ona tematykę rozpoczynającego się wkrótce kolejnego roku duszpasterskiego. Na poszczególne dni nowenny przybywali wierni z poszczególnych dekanatów archidiecezji wraz ze swymi duszpasterzami.

Białostocka Nowenna do Matki Miłosierdzia swymi korzeniami sięga wileńskiej Nowenny Opieki, która od ponad 300 lat oprawiana jest w Ostrej Bramie. Do Stolicy Podlasia przeniósł wraz swoim przybyciem w 1945 roku metropolita wileński abp Romuald Jałbrzykowski. Od 1977 roku Nowenna odprawiana jest w poświęconej przez kard. Karola Wojtyłę kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie znajduje się wierna kopia wizerunku ostrobramskiego namalowana przez wileńską malarkę Łucję Bałzukiewicz. W 1995 roku obraz został ukoronowany papieskimi koronami.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6