Poprzez udział w Światowych Dniach Młodzieży papież Franciszek zaprasza uczestników do bycia częścią wspólnoty Kościoła, pomimo niedoskonałości - powiedział PAP jezuita o. Roman Groszewski, duszpasterz młodzieży pracujący w Danii. Dodał, że "przyjęcie człowieka takim, jakim jest, pociąga, budzi miłość i jest początkiem zmiany".
Pielgrzymka jest okazją odnowienia, pogłębienia relacji z Bogiem oraz uczy wdzięczności i wrażliwości na drugiego człowieka - powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Jak zaznaczył, człowiek odkrywa, że przez życie nie idzie sam.
Żarliwej modlitwy papieża Franciszka o pokój w Europie i na całym świecie oczekuje się podczas jego sobotniej wizyty w sanktuarium w Fatimie w Portugalii. Papież przebywający w Lizbonie z okazji Światowych Dni Młodzieży pojedzie na dwie godziny do słynnego sanktuarium maryjnego.
Filharmonia Lubelska wraz z sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia zaprasza na wyjątkowe wydarzenie duchowe i artystyczne z okazji 300. rocznicy koronacji obrazu.
Około 800 tysięcy osób wzięło udział w piątek w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem papieża Franciszka w Lizbonie, gdzie trwają Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Liczba uczestników kolejnych wydarzeń z papieżem rośnie. W czwartek na ceremonii powitania było pół miliona osób.
Papież był uśmiechnięty, otwarty na słuchanie i odpowiadanie na wszystkie pytania dotyczące życia każdego z nas – tak o dzisiejszym obiedzie z Franciszkiem w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie opowiadają jego uczestnicy, reprezentujący Portugalię i wszystkie kontynenty.
O problemach młodzieży i współczesnego świata mówią rozważania przygotowane na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w parku Edwarda VII w Lizbonie w ramach obchodów 37 Światowego Dnia Młodzieży.
Padłem ofiarą Ducha Świętego – tak w żartobliwej formie o swoim wyborze na papieża 10 lat temu opowiedział Franciszek w rozmowie z hiszpańskim magazynem katolickim „Vida Nueva”.
Dziesiątki tysięcy osób, w tym liczne grupy Polaków, czekają w parku Edwarda VII w Lizbonie na Drogę Krzyżową, której pod wieczór w piątek przewodniczyć będzie papież Franciszek. To tradycyjne nabożeństwo każdego zlotu katolickiej młodzieży z całego świata.
Kilkanaście tysięcy osób przystępuje do spowiedzi każdego dnia w Parku Przebaczenia w lizbońskiej dzielnicy Belém, poinformowały w piątek władze komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W rozmowie z mediami obecnymi w centrum prasowym wydarzenia Rita Amaral powiedziała, że każdego dnia w Parku Przebaczenia spowiada się pomiędzy 10 tys. a 15 tys. wiernych.
„Warto słuchać, zapamiętywać i rozmyślać nad przesłaniem Matki Bożej Fatimskiej” – wskazuje w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Angelo Comastri.
„Cieszę się, że młodzi Afrykańczycy będą reprezentowani na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, odpowiadając na wezwanie Papieża (…) pomimo trudności, z jakimi boryka się nasz kontynent” – wyznaje kard. Fridolin Ambongo.
„Światowe Dni Młodzieży, jak mówił Jan Paweł II, są ikoną Kościoła pielgrzymującego po Ziemi za krzyżem Jezusa Chrystusa” – wskazuje bp Grzegorz Suchodolski.
W Kościele jest miejsce dla wszystkich – mówił wczoraj wieczorem Papież do pół miliona młodych, którzy witali go na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.
Trzeci dzień swej wizyty w Lizbonie Franciszek rozpoczął od odwiedzin w parafii leżącej na trudnych przedmieściach portugalskiej stolicy.
„Dzieła miłości są darem przede wszystkim dla tych, którzy je czynią, nawet zanim będą nim dla tych, którzy je otrzymują”.
Papież przyjął dziś w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie delegacje przywódców różnych religii, podkreślając "ekumeniczne i międzyreligijne zaangażowanie portugalskiego Kościoła"- poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
Portugalska policja wylegitymowała kilkanaście osób, które rzekomo zakłócały przebieg mszy św. zorganizowanej podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przez środowisko LGBT. Nabożeństwo było sprawowane w czwartek wieczorem w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Wcielenia w dzielnicy Ameixoeira.
Papież Franciszek potwierdził, że przewidziana jest podróż jego wysłannika do spraw Ukrainy kardynała Matteo Zuppiego do Pekinu. Franciszek mówił o tym w wywiadzie dla hiszpańskiego pisma "Vida Nueva". Stolica Chin ma być kolejnym etapem misji włoskiego kardynała po wizytach w Kijowie, Moskwie i Waszyngtonie.
„Pomaganie innym jest darem dla nas samych i jest dobre dla wszystkich. Tak, miłość jest darem dla wszystkich!” – powiedział papież spotykając się z przedstawicielami niektórych ośrodków pomocy i miłosierdzia w ośrodku parafialnym Serafina w Lizbonie.
Dziś rano w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie odbyło się spotkanie Franciszka z 106-letnią Marią da Conceição Brito Mendonça, urodzoną w dniu objawień fatimskich, 13 maja 1917 r. oraz z Edną Piną Lopes Rodrigues, cierpiącą na poważną chorobę. Odbyło się ono przed opuszczeniem rezydencji i udaniem się do lizbońskiego ogrodu Vasco da Gamy, gdzie wysłuchał spowiedzi kilkorga młodych uczestników Światowych Dni Młodzieży.
Ekumeniczną modlitwę o pokój zorganizowały Wspólnota z Taizé i wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga) w ramach odbywających się w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. W kościele św. Dominika w historycznym centrum stolicy Portugalii 3 sierpnia wieczorem zgromadziło się około 1500 osób, w tym duchowni różnych wyznań chrześcijańskich.
Liban wciąż nie podniósł się po dramatycznej eksplozji sprzed trzech lat – alarmuje w rocznicę tragicznych wydarzeń w Bejrucie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ks. prof. Waldemar Cisło zwraca uwagę na ciągłą emigrację, powszechne ubóstwo i ograniczanie przez rodziny wydatków na naukę. „Jak odbudować kraj, gdy wyjeżdżają z niego młodzi i wykształceni, a szkoły katolickie walczą o przetrwanie?” – pyta wykładowca UKSW.
Papież Franciszek, przebywający w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży, będzie w piątek spowiadał grupę ich uczestników, zje obiad z przedstawicielami wszystkich kontynentów i będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Spotka się też z przedstawicielami ośrodków pomocy.
W natłoku obowiązków małżonkom trudno nieraz się zatrzymać i odkryć obiektywną prawdę o swoim życiu. Trzeba czasem zamilknąć, żeby zacząć słuchać i na nowo odnaleźć sens. Słowo Boże ma moc przemiany i uzdrowienia – powiedziała Family News Service s. Marcjanna Szajkowska CSFN, która w dniach 13-20 sierpnia poprowadzi rekolekcje lectio divina dla małżeństw, ale nie tylko w Bysławku w diecezji pelplińskiej. To pierwsza w tym roku propozycja rekolekcji w ciszy Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny przy Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek.