Papież przyjął dziś w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie delegacje przywódców różnych religii, podkreślając "ekumeniczne i międzyreligijne zaangażowanie portugalskiego Kościoła"- poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
Franciszek podziękował obecnym za "przeżywane braterstwo, za wysiłki dialogu", zalecając im troskę o młodych ludzi, którzy "są radośni, ale nie powierzchowni" i którym grozi "znieczulenie" przez otaczający ich świat.
Wcześniej papież przyjął wizytę delegacji Międzynarodowego Centrum Dialogu KAICIID, której towarzyszył kard. Miguel Ángel Ayuso, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
"Pozdrawiając tę delegację, Ojciec Święty wyraził wdzięczność za wizytę i skierował do obecnych kilka słów na temat wartości braterstwa i dialogu oraz niebezpieczeństwa monologu i prozelityzmu", czytamy w komunikacie.
Franciszek rozmawiał również z Rahimem Aga Khanem, synem przywódcy społeczności Centrum Ismaili, która ma swoją siedzibę w Lizbonie.
Ojciec Peter Stilwell, dyrektor Departamentu Relacji Ekumenicznych i Dialogu Międzyreligijnego Patriarchatu Lizbony, powiedział, że ŚDM Lizbona 2023 są pomyślane jako "spotkanie młodych ludzi z całego świata z papieżem", dlatego starają się mieć w swoim programie działania promujące dialog międzyreligijny.
Wśród działań wyróżniają się: posadzenie drzew w Tropikalnym Ogrodzie Botanicznym, reprezentujących sześć wielkich rodzin religijnych, sesja dialogu międzyreligijnego w Centrum Ismaili i czas modlitwy prowadzonej przez Wspólnotę z Taizé.
Międzynarodowe Centrum Dialogu - KAICIID jest organizacją międzyrządową, która promuje pokój i zrozumienie poprzez dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy, budując potencjał na poziomie lokalnym, krajowym i regionalnym poprzez edukację w zakresie praktyki dialogu.
Do delegacji dołączył Zuhair Alharti, sekretarz generalny KAICIID, oraz członkowie centrum reprezentujący różne religie.
Przed obiadem z grupą młodych ludzi papież spotkał się "na krótko" z dziennikarzem Henrique Cymermanem.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.