Wypowiadanie się o wykorzystywaniu seksualnym w sposób, które pozwala na identyfikację osoby skrzywdzonej lub jej bliskich, jest poważnym nadużyciem, prowadzi do wtórnej wiktymizacji i tym samym pogłębienia ich cierpienie – wskazują w przesłanym KAI komunikacie Marta Titaniec, prezes zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP i ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
W bazylice świętego Jana na Lateranie odprawiona została w piątek msza za poważnie chorego emerytowanego papieża Benedykta XVI. Mszę odprawił papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Angelo De Donatis, który powiedział: jesteśmy tu, by wspierać Benedykta XVI "w momencie walki i próby".
Otwarcie Jasnej Góry dla uchodźców z Ukrainy, poświęcenie Golgoty Wschodu i Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania, wprowadzenie relikwii bł. prymasa Wyszyńskiego do Kaplicy Matki Bożej, to najważniejsze wydarzenia 2022 r. w częstochowskim sanktuarium. Po pandemicznej przerwie ruch pielgrzymkowy, także pieszy, znacząco się ożywił.
Pytanie o sens sakramentu pokuty i pojednania, a nawet propozycje niespowiadania dzieci pojawiały się ostatnio w przestrzeni medialnej. Czy jest to przejaw zaniku poczucia grzechu i „zaćmienia sumienia” - tendencji, na które zwrócił uwagę św. Jan Paweł II prawie 40 lat temu. Papież pisał o tym przede wszystkim w swojej adhortacji apostolskiej dotyczącej sakramentu spowiedzi „Reconciliatio et paenitentia”. „Przywrócenie właściwego poczucia grzechu jest pierwszym sposobem przezwyciężenia poważnego kryzysu duchowego, jaki trapi człowieka naszych czasów” - zauważył papież.
To smutne, że wciąż tak trudno jest dziś wielu ludziom w Kościele pogodzić się z tym, że przemija jakaś jego postać - pisze dla KAI abp Adrian Galbas odpowiadając na pytanie "Jaki dla Kościoła w Polsce był rok 2022?". Koadiutor archidiecezji katowickiej ocenia, że "za wieloma przejawami dawnej postaci Kościoła nie ma co płakać ani prze sekundę, bo zwyczajnie były nieszczęsne". Zwraca też uwagę na budującą postawę Polaków wobec wojny w Ukrainie.
Msza Święta to podstawowy element chrześcijańskiego życia” – mówi kard. Robert Sarah. Dlatego, zdaniem byłego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, należy pomagać ludziom zauważyć jej piękno, jej zdolność do uobecniania Boga na ziemi, zamiast szukać sposobów na jej zmienianie odpowiednio do prywatnych upodobań. Chodzi przecież o intymne oraz realne spotkanie z samym Jezusem Chrystusem.
W mijającym roku zamordowano 12 księży i 5 zakonnic, porwano 42 kapłanów oraz 9 sióstr oraz aresztowano w ramach prób zastraszania ludności 32 przedstawicieli Kościoła. Informuje o tym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypominając, że na „na świecie jest 400 mln chrześcijan żyjących na ziemiach prześladowań”.
Stan emerytowanego papieża Benedykta XVI nie ulega zmianie - podał w piątek Watykan w komunikacie. Od środy wiadomo, że 95-letni Joseph Ratzinger jest poważnie chory.
Krakowski Orszak Trzech Króli od lat wspiera osoby w kryzysie bezdomności. Prowadzona 6 stycznia kwesta przeznaczona jest na program mieszkaniowy.
Z Chin i z Indii, z Brazylii czy z Birmy płyną zapewnienia o modlitwie za Papieża Seniora. W związku z ciężkim stanem zdrowia Benedykta XVI oraz apelem Ojca Świętego Franciszka, aby nie zapominać w tych chwilach o jego poprzedniku, cały świat zanosi do Boga prośby za chorego. W modlitwę włączyło się wielu biskupów, ale również liczni wierni dzielą się w Internecie wezwaniami za Papieża Seniora.
Pośród zaciekłości rosyjskiej agresji reakcja Ukraińców stanowi dla mnie znak Bożej aktywnej obecności – mówi bp Paweł Gonczaruk. Rzymskokatolicki ordynariusz charkowsko-zaporoski w wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreśla, jak wydarzenia, których jest świadkiem w swojej ojczyźnie, przypominają o tajemnicy Wcielenia i Pana trwającego przy swoim ludzie.
Przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy wezwał do modlitwy za Papieża Seniora. Abp. Mieczysława Mokrzyckiego łączą z nim szczególne więzi, gdyż na początku pontyfikatu Benedykta XVI był jego drugim sekretarzem. Hierarcha przypomina o „jego wielkiej miłości do całego Kościoła, a zwłaszcza do Kościoła na Ukrainie”, za który Benedykt XVI szczególnie się modlił w ostatnich miesiącach.
Żony, matki, córki, siostry oraz inne bliskie osoby żołnierzy ukraińskich przetrzymywanych w niewoli spotkały się z Papieżem Franciszkiem, prosząc go o wsparcie. Przy tej okazji wezwały, aby nie zapominać o ich krewnych przebywających w niewoli rosyjskiej. Kobiety odwiedziły też Radio Watykańskie.
W podziękowaniu rodzicom w Święto Świętej Rodziny.
Dzięki wizycie kard. Konrada Krajewskiego rzeczywiście doświadczyliśmy bliskości Ojca Świętego z Ukrainą
Zima bardzo weryfikuje wojenną codzienność na Ukrainie. Brak prądu utrudnia życie i także przed Kościołem stawia nowe wyzwania. „Staramy się w miarę normalnie odprawiać liturgie i prowadzić duszpasterstwo, często do tego potrzebne są jednak generatory prądu” – mówi Radiu Watykańskiemu łaciński ordynariusz Kijowa.
„Wróg usiłuje nas zniszczyć, pozbawić nas możliwości przeżycia, zwłaszcza w obecnej zimnej porze roku, próbuje nas zastraszyć” – mówił w codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk.
Ważne jest nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim obecność wśród cierpiących z powodu wojny Ukraińców – mówi abp Mieczysław Mokrzycki, dziękując Franciszkowi za kolejną misję papieskiego jałmużnika u naszych wschodnich sąsiadów.
Minionej nocy o godz. 4.45 zniknęła figurka Dzieciątka Jezus ze stajenki betlejemskiej, ustawionej na dziedzińcu katedry we Florencji.
Diecezja rzymska modli się za swego emerytowanego biskupa Benedykta XVI w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia. Jutro wieczorem z bazylice katedralnej św. Jana na Lateranie zostanie odprawiona Msza św. w jego intencji.
Nowe informacje przekazał w czwartek popołudniu rzecznik Watykanu.
Na Jasnej Górze trwa zbiórka źródeł światła - np. akumulatorowych latarek i lamp - a także pieniędzy na zakup agregatów prądotwórczych dla mieszkańców Ukrainy pozbawionych energii elektrycznej wskutek rosyjskich ataków. Akcja "Razem możemy więcej" potrwa co najmniej do 8 stycznia.
7 stycznia 1993 roku Sejm RP uchwalił „Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”. Był to fenomen na skalę światową. Polska w wyniku demokratycznego głosowania przyjęła prawo zasadniczo zwiększające ochronę życia człowieka.
Podczas przygotowań do dzisiejszej porannej modlitwy Spotkania Młodych Wspólnoty z Taizé w parafii pw. św. Jana Pawła II kilka rosyjskich rakiet uderzyło na Lwów. „Słychać było wybuchy z oddalonych terenów. Nie ma informacji o szczegółach ataku, ani ofiarach. Spotkanie Młodych jest kontynuowane – mówi w rozmowie z KAI ks. Gregorz Draus, proboszcz lwowskiej parafii.
Pomoc Kościoła dla uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz tych, którzy zostali mimo wojny w kraju, naznaczyła działania duszpasterskie i charytatywne wspólnoty kościelnej w Polsce w kończącym się roku 2022 – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w podsumowaniu kończącego się roku.