Znany jezuita ze Słowenii ksiądz Marko Ivan Rupnik, mieszkający w Rzymie, popadł w karę ekskomuniki. Po tym, jak okazał skruchę, został ona w 2019 r. zdjęta, ale nałożono na niego inne ograniczenia.
Pojawiły się dowody na niewinność o. Stana Swamy’ego, jezuity który zmarł w indyjskim areszcie półtora roku temu. Amerykańska firma detektywistyczna ujawniła, że jego komputer był przedmiotem działalności hakerskiej. Przestępcy umieścili tam fałszywe dokumenty, które stały się podstawą do oskarżenia zakonnika o działalność rewolucyjną.
To dzisiejsze słowa arcybiskupa Szewczuka do Ukraińców. Tymczasem abp Pezzi stwierdził, że obecna sytuacja wymaga od katolików w Rosji autentycznego świadectwa.
9 stycznia rusza Szkoła Biblijna Online. "Jest ona adresowana do osób pragnących pogłębić swoją wiarę i znajomość Pisma Świętego' - tłumaczy cytowany w komunikacie franciszkanin o. dr Mariusz Orczykowski.
Pozytywnym i nieoczywistym znakiem woli dialogu była obecność prawosławnego patriarchy Porfiriusza na ingresie katolickiego metropolity Belgradu.
Pomnik założyciela KUL ks. Radziszewskiego zostanie ponownie usytuowany na skwerze przy Al. Racławickich w Lublinie - poinformowała w czwartek uczelnia. Wcześniejsza decyzja o przeniesieniu pomnika była podjęta mimo sprzeciwu księdza abpa Stanisława Budzika, który jest również Wielkim Kanclerzem KUL.
"Manifest" pojawił się na alei San Maurizio w Turynie. "Zmęczony i przygnębiony Jezus postanawia odlecieć do nieba i nie troskać się zbawieniem wszystkich dusz" - tłumaczy Andrea Villa.
Rosja przyjęła przeprosiny Stolicy Apostolskiej za słowa papieża Franciszka z listopadowego wywiadu dla magazynu „America” o tym, że największych okrucieństw podczas wojny na Ukrainie dopuszczają się żołnierze z narodów nierosyjskich, na przykład Czeczeni i Buriaci.
Nie siedźcie na kanapie, patrząc na telefon komórkowy - taki apel wystosował papież Franciszek do włoskiej młodzieży z Akcji Katolickiej. Podczas audiencji w czwartek w Watykanie zachęcał, by wirtualny świat zastąpić kontaktem z osobami, które są obok.
- Mamy do czynienia w Polsce z radykalną tendencją wzrostową w obszarze naruszeń wolności religijnej – pisze w swej analizie dla KAI dr Przemysław Komorowski z Laboratorium Wolności Religijnej w Toruniu. Badacz dodaje, że „skala wzrostu naruszeń pokazuje z jednej strony istotny spadek szacunku dla katolicyzmu w społeczeństwie, z drugiej zaś nieskuteczność norm prawnych w zakresie prewencji”.
Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w czwartek nagrodę "Pro Dignitate Humana" przedstawicielom Domu św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie, zajmującego się pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami, sierotom i seniorom oraz zaangażowanego w pomoc humanitarną w Ukrainie.
Kard. Konrad Krajewski w rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał o modlitwie Papieża w dniu 8 grudnia, na Placu Hiszpańskim przed figurą Matki Bożej Niepokalanej. Ojciec Święty powiedział wtedy, że chciałby móc podziękować za pokój na Ukrainie, a znowu musi przedstawiać prośby dzieci, starszych, ojców, matek oraz młodzieży tej udręczonej ziemi i wtedy się rozpłakał. – „Nie wstydził się łez” – zauważył jałmużnik papieski.
Sąd Okręgowy w Poznaniu, jako sąd II instancji, utrzymał w mocy wyrok poznańskiego sądu rejonowego uniewinniający Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Wyrok wydany w czwartek jest już prawomocny.
Ojciec Święty przyjął na audiencji ośmiu nowych ambasadorów, którzy rozpoczynają swą misję przy Stolicy Apostolskiej. Nawiązując do trudnej sytuacji międzynarodowej, naznaczonej wieloma konfliktami i kryzysem zdrowotnym, Franciszek wskazał na zadania jakie stoją dziś przed dyplomacją na służbie pokoju oraz budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.
W ciągu ostatnich 30 lat odsetek regularnie praktykujących w pokoleniu najmłodszym spadł z 69 do 23%, a niepraktykujących wzrósł z 8 do 40%. Słabnie zarówno dziedziczenie postaw religijnych między rodzicami a dziećmi, jak i świadome formowanie w rodzinie do wiary. To, co obserwujemy na poziomie parafii i w rodzinach każe myśleć, że procesy sekularyzacyjne nie wyhamują - mówi w wywiadzie dla KAI prof. Mirosława Grabowska.
Konferencja Episkopatu Ukrainy wybrała nowego dyrektora Misji Religijnej „Caritas-Spes” Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 15 grudnia jest nim biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Oleksandr Jazłowiecki. „Czas wojny w naszym kraju postawił przed Kościołem w Ukrainie wiele różnych wyzwań, na które Misja stara się od początku inwazji skutecznie odpowiadać na pełną skalę” – powiedział nowy dyrektor Caritas-SPES.