Pomnik założyciela KUL ks. Radziszewskiego zostanie ponownie usytuowany na skwerze przy Al. Racławickich w Lublinie - poinformowała w czwartek uczelnia. Wcześniejsza decyzja o przeniesieniu pomnika była podjęta mimo sprzeciwu księdza abpa Stanisława Budzika, który jest również Wielkim Kanclerzem KUL.
Katolicki Uniwersytet Lubelski wydał w czwartek oświadczenie w sprawie lokalizacji pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego. "Zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Abpa J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji skweru przy udziale KUL" - wyjaśniono w komunikacie, pod którym podpisani zostali prezydent Lublina Krzysztof Żuk, metropolita lubelski, Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik i rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Pomnik założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego został w zeszłym tygodniu usunięty ze skweru u zbiegu Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego. Po tym zdarzeniu, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz w wydanym oświadczeniu podał, że decyzja o przeniesieniu pomnika została podjęta przez władze KUL "nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody księdza arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach".
Jak przypomniał, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik jest również Wielkim Kanclerzem KUL i podjęcie tak ważnej decyzji "wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące". "Ksiądz arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze abp. Józefa Życińskiego" - napisano.
Kolegium Rektorskie KUL odpowiedziało w oświadczeniu, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce rektor miał swobodę w podejmowaniu decyzji w kwestii dotyczącej przeniesienia pomnika. "Sprawa była konsultowana w gronie Kolegium Rektorskiego KUL i innych gremiach akademickich. O przyczynach decyzji rektora został poinformowany wielki kanclerz - metropolita lubelski i władze miasta" - dodano.
Wskazano, że statut KUL nie stanowi o konieczności akceptacji wielkiego kanclerza dla decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego uniwersytetu i kwestii upamiętniania postaci z nim związanych. "Nie było więc konieczności uzyskiwania jego zgody na przeniesienie pomnika w bardziej godne miejsce" - zaznaczyły władze lubelskiego uniwersytetu.
Pomnik ks. Radziszewskiego w Lublinie odsłonięto 8 grudniu 2018 r. w setną rocznicę rozpoczęcia działalności KUL.
U zbiegu Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, kilkadziesiąt metrów od monumentu, planowana jest budowa pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 20 października br. Rada Miasta Lublina - głównie głosami radnych PiS - podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na jego wzniesienie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).