Myślę, że naprawdę potrzebujemy platformy, na której biskupi mogą się spotkać, aby rozmawiać ze sobą.
Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.
Święty Wincenty a Paulo nie widział podziału na sferę religijną i społeczną, ale dostrzegał Jezusa we wszystkich i we wszystkim – powiedział ks. Luigi Mezzadri CM, włoski historyk Kościoła, były wykładowca dziejów Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Jest on również autorem wielu prac nt. św. Wincentego i założonego przezeń Zgromadzenia Misji (CM). W rozmowie z KAI opowiedział o swych kontaktach z tym świętym i o jego znaczeniu dla dzisiejszego Kościoła.
Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.
Papież Franciszek chce zreformować duszpasterstwo przy Bazylice Św. Piotra – ujawnił nowy archiprezbiter świątyni, kard. Mauro Gambetti. Chodzi o to, by lepiej docierać do pielgrzymów, którzy przybywają do Watykanu. W reformie mają pomóc nowe wytyczne dla kapituły św. Piotra zaaprobowane przez Papieża pod koniec sierpnia.
Nasz głos nie jest potężny, ale niesie echo wieków: ma tylko jedno imię do głoszenia na dachach całego świata - Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali biskupi po Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.
Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.
W związku z licznymi pytaniami związanymi ze sposobem sprawowania Eucharystii w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych „Reset” w Łodzi, publikujemy list metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia do bp. Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz Pro memoria Komisji na temat integralności Mszy Świętej.
Podnoszenie kompetencji doradców życia rodzinnego, towarzyszenie małżeństwom i rodzinom, również tym, które nie są zaangażowane w żadnych ruchach i wspólnotach, współpraca z duszpasterstwem młodzieży, podejmowanie działań w kierunku indywidualnego towarzyszenia narzeczonym oraz wyjście naprzeciw osobom mającym trudność w nawiązywaniu relacji – to tylko niektóre elementy powstającej obecnie nowej strategii duszpasterstwa rodzin w Polsce. Wczoraj zakończyła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.
Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.
Pogrzeb dziecka poronionego z perspektywy ekumenicznej będzie tematem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie", która odbędzie się w dniach 28-29 września na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - podał Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski.
"Każdego roku tworzymy jedną albo dwie parafie. W tym roku konsekrowaliśmy także klasztor klauzurowy dla sióstr benedyktynek".
Pod tym hasłem w Radomiu przeszedł dziewiąty Marsz dla Życia i Rodziny.
"Ryzykowałem najpierw w moim kraju, a potem w czasie podróży".
Coraz więcej też ich ginie podczas drogi ku lepszemu życiu.
Czy struktura stworzona zaraz po II wojnie światowej nadal odpowiada współczesnym czasom?
W czasie spotkania z dziennikarzami nowe kierownictwo rady przedstawiło priorytety na najbliższe dwa lata.
Jest zbyt niebezpiecznie.
Z powodu pandemii koronawirusa pracę tracą osoby zatrudnione w branży turystycznej i drobni rzemieślniczej.
Na Jasnej Górze odbyły się centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Wysiłek rodzin, ich praca, by pokazywać piękno życia małżeńskiego i rodzinnego, nie są bezowocne - przekonywali organizatorzy i uczestnicy pielgrzymki. Kolejny raz zawierzyli rodziny Matce Bożej Jasnogórskiej.
213 mężczyzn z archidiecezji katowickiej zostało wyznaczonych do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Zgromadzili się na Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
W niedzielę 26 września podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze oliwskiej odbył się obrzęd nałożenia paliusza abp. Tadeuszowi Wojdzie, metropolicie gdańskiemu. W imieniu papieża Franciszka dokonał tego abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Niepołomice znów zmieniły się w kolorowy garnizon pełen wojów, rycerzy i żołnierzy ze wszystkich epok.