Czy struktura stworzona zaraz po II wojnie światowej nadal odpowiada współczesnym czasom?
Watykański Sekretarz Stanu zabrał głos podczas 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Mówiąc o konieczności rewitalizacji Organizacji Narodów Zjednoczonych zaznaczył, że państwa członkowskie muszą się zastanowić, czy struktura stworzona zaraz po II wojnie światowej nadal odpowiada współczesnym czasom.
Zaznaczył, ze prawdziwa rewitalizacja struktur ONZ nie oznacza jedynie usprawnienia mechanizmów, ale realizację wspólnie uzgodnionych celów. Taka postawa – podkreślił watykański Sekretarz Stanu – sprawi, że organizacja będzie spełniać swoje zadanie i nie stanie się narzędziem w rękach potężnych graczy politycznych.
Podkreślił, iż bogatsze państwa członkowskie muszą uznać, że można od nich więcej oczekiwać, zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności za wspólne dobro. „Aby pomóc wyjść światu z różnych kryzysów, organizacja musi powrócić do swoich pierwotnych zasad, zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych” – powiedział kard. Pietro Parolin.
Zaznaczył, że ONZ potrzebuje „zdrowej polityki”, o którą apeluje Papież Franciszek. Polega ona na dążeniu do wspólnego dobra, a nie poszukiwaniu partykularnych interesów. „To niezbędne, zwłaszcza w Radzie Bezpieczeństwa, powołanej do budowania światowego pokoju i przedkładania rządów prawa ponad interesy narodowe” – zauważył watykański Sekretarz Stanu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.