Papież Franciszek przyjął w Watykanie przedstawicieli francuskiej fundacji „Liderzy dla Pokoju” („Leaders pour la Paix”). Organizacja zajmuje się monitorowaniem światowych kryzysów geopolitycznych, mogących zagrozić równowadze międzynarodowej. Każdego roku publikuje raport, który ma pomóc uporać się z podobnymi sytuacjami w przyszłości. Powstała z inicjatywy byłego premiera Francji Jean-Pierra Raffarina.
Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie będzie miał charakter ekumeniczny.
Po piątkowym ataku terrorystycznym w supermarkecie w Auckland w Nowej Zelandii episkopat tego kraju wydał oświadczenie, w którym wzywa wszystkich obywateli do zjednoczenia przeciw aktom przemocy.
Przed 30 laty – 4 września 1991 r. w Paryżu zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów katolickich – jezuita o. Henri de Lubac, późniejszy kardynał. Jego myśl jest stałym punktem odniesienia, niemal punktem spotkania, dla magisterium trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. W swym długim życiu doświadczył zarówno ostrej krytyki, jak i uznania z powodu swych poglądów.
W Białymstoku odbył się w sobotę ingres, czyli uroczyste wprowadzenie do archikatedry nowego metropolity białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka. Zastąpił on arcybiskupa Tadeusza Wojdę, który został metropolitą gdańskim.
Papież Franciszek powiedział, że pandemia pogrążyła politykę w kryzysie. Teraz jest okazja do tego, by ją poprawić - podkreślił podczas spotkania w sobotę w Watykanie z międzynarodową delegacją fundacji Liderzy dla Pokoju.
Przywrócenie praworządności, likwidacja Funduszu Kościelnego i głosowanie w wyborach od 16 roku życia - to niektóre z zapowiedzi programowych Polski 2050, które przedstawił w sobotę na kongresie jej lider Szymon Hołownia.
Msze św., katechezy, świadectwa, warsztaty złożą się na program rozpoczynającego się jutro w Budapeszcie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Jego hasłem są słowa: „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7).
W niedzielę 5 września odbędzie się druga edycja szczepień przeciw COVID-19 przeprowadzanych w wybranych parafiach archidiecezji katowickiej.
W sobotę 4 września na dziedzińcu przed kościołem w San José de Piedra Blanca w prowincji Catamarca w północno-zachodniej Argentynie biskup senior diecezji Tucumán kard. Luis Héctor Villalba ogłosi błogosławionym o. Mamerta Esquiú. Ten XIX-wieczny franciszkanin-biskup zasłynął jako kaznodzieja, ceniony nie tylko w środowisku kościelnym, ale także w kołach politycznych, zaangażowany również w sprawy państwowe, który wniósł ważny wkład w powstanie nowoczesnego państwa argentyńskiego.
Diecezja płocka jest jedyną w Polsce, w której odbył się Synod Młodych. W głosie synodalnym nie może zabraknąć głosu młodzieży – powiedział bp Piotr Libera w Płocku podczas spotkania z duszpasterzami młodzieży i duszpasterzami liturgicznej służby ołtarza. Wręczył im nominacje na rok pracy duszpasterskiej.