Profesor zarzuca politykom bezmyślne używanie cytatów z Biblii. I postuluje próbę faktycznego zastosowania nauki tej księgi w polityce.
Otwartość kulturowa (...) oznacza proces budowania wspólnoty, a nie społeczności żyjących obok siebie”
Haitańscy katolicy organizują pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi z 14 sierpnia. „To wielka fala solidarności. Nie mają prawie nic, ale dzielą się wszystkim” – mówi miejscowy misjonarz, o. Renold Antoine. Na terenach dotkniętych kataklizmem wciąż brakuje artykułów pierwszej potrzeby, a rząd nie radzi sobie z koordynacją akcji pomocowej. Potrzebujący zależni są w zasadzie od pomocy dostarczanej przez Kościół i zagraniczne organizacje pozarządowe.
W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona tragedii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła.
Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych. „Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.
Dziesiątki tysięcy ludzi zablokowanych jest w dramatycznych warunkach na granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi. Nie otrzymują podstawowej pomocy, a ośrodki dla uchodźców pękają w szwach. Pracująca w tym regionie siostra Albertina Pauletti podkreśla, że „rządy muszą w końcu przestać mówić o polityce migracyjnej grając przy tym życiem ludzi”.
Jeszcze tylko do 21 października można drogą mailową zgłaszać prace w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Sakralnej OKSSa 2021 organizowanym przez Fundację Maria i Marta z Wrocławia.
Ruszył proces oskarżonego o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Sytuacja miała miejsce podczas manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r. Prokuratura skierowała przeciwko jednemu z uczestników wydarzenia akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe.
Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.
"Pielgrzymka modlitwy, powrotu do korzeni i nadziei" do "serca Europy" - tak papież Franciszek opisał w środę swoją zakończoną przed tygodniem podróż do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację. Polakom podziękował za obecność na jej trasie.
Po ponad rocznej przerwie, ze względu na pandemię Coronavirus COVID-19, Targi Wydawców Katolickich wracają do Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Ich otwarcie odbędzie się 23 września.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing wezwał swych kolegów do radykalnych przemian w ich działalności i w pojmowaniu urzędu pasterskiego. Jednocześnie ostro skrytykował ich dotychczasowe postawy.
„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.
Od czerwca przyjechało do Taizé łącznie ponad 7000 gości.
Woda nie powinna być towarem, ponieważ jest uniwersalnym symbolem i źródłem życia – powiedział bp John Putzer podczas 48. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie. Przedstawiciel Watykanu przy ONZ zaznaczył, że dostęp do wody pitnej jest podstawowym prawem człowieka, ponieważ jest ona niezbędna do przeżycia i tym samym stanowi warunek korzystania z innych praw.
Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.
Od właściwej reakcji struktur Kościoła na wykorzystywanie seksualne nieletnich zależy w pewnym sensie samo przetrwania wspólnot wiary - powiedział ks. dr Grzegorz Strzelczyk. Teolog przemawiał podczas odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Uczestniczą w niej przedstawiciele Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej.
Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.
- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.
Bp Krzysztof Włodarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany biskupem diecezji bydgoskiej. Decyzję papieża ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.
Działająca od 2000 konserwatywna organizacja katolicka „CatholicVote”, która m.in. walczy z aborcją w ustawodawstwie amerykańskim, sięgnęła obecnie do tzw. geofencingu.
Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla Pracodawcy, a także samozatrudnieni i freelancerzy spotkają się 3 października na Jasnej Górze.
Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.
Jubileuszowe spotkanie wokół myśli ks. prof. Józefa Tischnera potrwa w Krakowie od 13 do 15 października.
Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.