Woda nie powinna być towarem, ponieważ jest uniwersalnym symbolem i źródłem życia – powiedział bp John Putzer podczas 48. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie. Przedstawiciel Watykanu przy ONZ zaznaczył, że dostęp do wody pitnej jest podstawowym prawem człowieka, ponieważ jest ona niezbędna do przeżycia i tym samym stanowi warunek korzystania z innych praw.
Podkreślił, że zapewnienie wszystkim ludziom urządzeń sanitarnych i czystej wody jest jednym z najważniejszych elementów promowania godności osoby ludzkiej, co zawsze było jednym z priorytetów Stolicy Apostolskiej. Odniósł się do raportu ONZ na temat praw człowieka, który uświadamia powagę globalnego kryzysu wodnego. Zdaniem watykańskiego dyplomaty pogłębia się on poprzez komercjalizację dostępu do wody, zmiany klimatyczne oraz pandemię COVID-19.
Bp Putzer zaznaczył, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przezwyciężenie tej trudnej sytuacji i zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych. „W tym celu potrzeba wspólnego i skoordynowanego wysiłku wszystkich państw członkowskich” – powiedział hierarcha.
Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40 proc. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.