Pierwsza kaplica w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała w 1600 r. Dlaczego Mikołaj Zebrzydowski postanowił zbudować dróżki?
Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża, chociaż świat wynosi co chwila na piedestał kolejnych fałszywych bożków, uwodząc serca milionów ludzi – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 14 września podczas trwającego na Świętym Krzyżu wielodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.
Abp Jan Romeo Pawłowski nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie i rodakach; to wspaniały człowiek, Polak patriota - powiedział we wtorek w Rzymie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia arcybiskupowi odznaczenia państwowego.
Również w Koszycach, drugim pod względem wielkości mieście Słowacji Franciszek spotkał się z przedstawicielami młodzieży. Na wstępie wysłuchał trzech świadectw. Odpowiadając na pytanie młodego małżeństwa z trojgiem dzieci, Petera i Zuzki, o to, jak zachęcać dziś młodych ludzi do przeżywania czystej miłości, Papież podkreślił, że miłość to największe marzenie w życiu, ale takie, którego realizacja wiele kosztuje.
Stowarzyszenie Biblistów Polskich będzie zabiegało, by bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia został ogłoszony patronem Polski. Mówił o tym ks. prof. Henryk Witczyk, który był gościem Radia Plus Radom. Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II dodał, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki - w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.
Podczas spotkania ze wspólnotą romską w dzielnicy Luník IX, w Koszycach, Papież zachęcił jej członków, aby zawsze czuli się w Kościele jak w domu i nie nigdy nie obawiali się w nim przebywać. Franciszek przypomniał, że aby poznać człowieka trzeba najpierw uznać, że każda osoba nosi w sobie niezatarte piękno dziecka Bożego, w którym odzwierciedla się Stwórca.
Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Iosifa Staneuskiego arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim na Białorusi.
W Preszowie na wschodzie Słowacji, gdzie mieszka wielu grekokatolików, papież Franciszek przewodniczył we wtorek Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim. Uczestniczyło w niej około 40 tysięcy osób, wśród nich Polacy. Obecny był kardynał Stanisław Dziwisz.
Nawet od godziny 3.30 czekali wierni we wtorek w Preszowie na wschodzie Słowacji na papieża Franciszka, który w tym mieście będzie przewodniczyć Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim. O czym Franciszek mówił do słowackich grekokatolików?
Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka rozpoczął się drugi dzień ogólnopolskiego zjazdu biblistów.
Legenda mówi, że cesarz postanowił sam na ramionach zanieść Krzyż na Kalwarię, ale nie mógł go udźwignąć.
Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - tak minie trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Program wtorku jest napięty i będzie stanowić wyzwanie dla sił 84-letniego papieża, który w lipcu przeszedł operację.
- Gdy człowiek decyduje się zaprosić Jezusa do swojego życia, gdy zaufa Jemu i Jego Matce, w tym, co ułomne i słabe, tworzy się przestrzeń dla łaski, a ona jest zawsze obdarowaniem ponad miarę - przekonywał bp Damian Muskus w nowohuckiej świątyni.