Stowarzyszenie Biblistów Polskich będzie zabiegało, by bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia został ogłoszony patronem Polski. Mówił o tym ks. prof. Henryk Witczyk, który był gościem Radia Plus Radom. Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II dodał, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki - w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.
Ks. prof. Witczyk mówił, że środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Biblistów Polskich dąży do tego, by bł. kard. Wyszyński został ogłoszony patronem Polski. - Św. Jan Paweł II i badacze wielokrotnie mówili o kard. Wyszyńskim jako ojcu polskiej wolności, obrońcy godności Polaka. Wyszyński to również heroiczny obrońca wiary, która tak bardzo jest dzisiaj poddawana różnym próbom, nie tylko kulturowym, ale i siłowym. Mam nadzieję, że kard. Wyszyński będzie umacniał wiernych w mężnym wyzwaniu wiary, nie tylko w rodzinie, ale i w wymiarze społecznym. To jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Stoimy przed wyzwaniem, by każdy nas był niezłomnym chrześcijaninem w kontekście współczesnych zagrożeń – powiedział ks. Witczyk.
Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II powiedział także, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki - w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce. - Zabiegamy o to od kilku lat. Rada Naukowa KEP przychyliła się do naszego postulatu i wystąpiła z prośbą o ustanowienie biblistyki. To również realizacja nauczania Soboru Watykańskiego II, że Pismo Święte powinno być duszą teologii – stwierdził ks. Witczyk.
Przypomniał, że środowisko biblistów polskich tworzy 300 członków z czego połowa była kształcona w Jerozolimie i Rzymie. - To baza do utworzenia pierwszego Instytutu Biblijnego, który powstanie na KUL. Jesteśmy pewni, że jesienią ministerstwo edukacji i nauki wyda rozporządzenie w tej sprawie. Mamy szansę jako Polaka oddziaływać poprzez badania i publikacje na Europę Środkowo-Wschodnią – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk.
Dodał, że nowa dyscyplina naukowa jest szansą dla polskich biblistów, którzy będą mogli podjąć dialog badawczy z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie czy Stanach Zjednoczonych.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).