Słowacja: Tłumy wiernych na spotkaniu z papieżem w Preszowie

Nawet od godziny 3.30 czekali wierni we wtorek w Preszowie na wschodzie Słowacji na papieża Franciszka, który w tym mieście będzie przewodniczyć Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim. O czym Franciszek mówił do słowackich grekokatolików?

Reklama

Teren przed halą sportową w Preszowie został podzielony na sektory, między którymi wytyczono szerokie przejścia. Przybyli mają nadzieję, że między sektorami będzie jeździć papież w papamobile. Szczególną popularnością cieszą się miejsca przy barierkach.

"Przyszliśmy tu o godz. 3.30" - powiedziała PAP 50-letnia Jana z Preszowa, która na miejsce liturgii przybyła z rodziną. Wszyscy ciepło ubrani, bo mimo zapowiadanego upału w ciągu dnia noc była chłodna. "Będziemy się modlić za naszą rodzinę" - dodała.

Przybyła ze Svidnika przy polskiej granicy rodzina Marcinków też zajęła miejsca przy samej barierce. Będą się modlić o pokój między ludźmi. "Za dużo jest swarów i kłótni wśród nas" - powiedziała Kristina, której mąż ma polskich przodków.

Z Czerwonego Klasztoru w Pieninach przyjechali Dominik i Maria, którzy w rozmowie z PAP zapowiedzieli, że będą modlić się za swoje małżeństwo oraz o dziecko.

„Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty. Ale chrześcijaństwo bez krzyża jest z tego świata i staje się bezowocne” – stwierdził Ojciec Święty podczas liturgii. Papież nawiązał w swej homilii do obchodzonego dziś święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na wstępie Franciszek zaznaczył, że chrześcijanie oddają cześć krzyżowi Chrystusa widząc w nim nie narzędzie śmierci, lecz źródło życia i zbawienia. Przypomniał, że w oczach świata krzyż jest porażką. Przestrzegł przed pokusą odrzucenia Boga słabego i ukrzyżowanego, marząc o Bogu mocnym i triumfującym. „Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty. Ale chrześcijaństwo bez krzyża jest z tego świata i staje się bezowocne” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież zachęcił do kontemplacji krzyża Jezusowego, otwarcia nań naszych serc, by wywierał wpływ na nasze życie. „Nie sprowadzajmy krzyża do przedmiotu kultu, a tym bardziej do symbolu politycznego, do znaku prestiżu religijnego i społecznego” – zaapelował.

Franciszek przypomniał, że w słowackim Kościele obydwu obrządków nie brakowało w przeszłości świadków-męczenników. Zaznaczył, że także i dziś potrzebne jest świadectwo wiary. Może być ono jednak podważone przez światowość i przeciętność. Świadek, który ma krzyż w sercu, a nie tylko na szyi, nie postrzega nikogo jako nieprzyjaciela, ale wszystkich jako braci i siostry, nie rozpamiętuje przeszłych krzywd ani nie narzeka na teraźniejszość. nie korzysta z dróg podstępu i władzy światowej, nie szuka własnych korzyści, dąży wytrwale tylko do pokornej miłości – wskazał Ojciec Święty.

Papież zachęcił słowackich grekokatolików, by pamiętali o ludziach, którzy ich karmili i wychowywali w wierze. Zaznaczył, że wiara rozprzestrzenia się „nie poprzez potęgi świata, ale poprzez mądrość krzyża; nie poprzez struktury, ale poprzez świadectwo”. Podkreślił, że wzorem świadka jest Matka Boża. „Za Jej wstawiennictwem prośmy o łaskę nawrócenia spojrzenia naszego serca ku Ukrzyżowanemu. Wtedy nasza wiara będzie mogła rozkwitnąć w pełni, wtedy dojrzeją owoce naszego świadectwa” – powiedział Franciszek na zakończenie homilii w Preszowie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7