Od dziś w całym kraju. Weźmie w nich udział ok. 10 tys. osób.
Z życzeniami, prezentami i śpiewem pastorałek młodzi wolontariusze odwiedzili pacjentów koszalińskiego hospicjum.
Był pomocniczym biskupem seniorem archidiecezji katowickiej. Zmarł w Prudniku, gdzie ostatnio mieszkał.
Jezusowi, który jako jedyny w pełni objawił nam Boga żywego i jest „miejscem”, gdzie możemy Go spotkać kaznodzieja Domu Papieskiego poświęcił ostatnią tegoroczną katechezę adwentową, którą wygłosił w obecności Papieża i jego najbliższych współpracowników.
Papież Franciszek spotkał się z pracownikami Stolicy Apostolskiej i Watykanu. Podkreślił, że Boże Narodzenie jest radosnym świętem. Przywołał słowa pisarza francuskiego Léona Bloya, że „Jedynym powodem do smutku, [....] jest nie być świętem. To znaczy, że radość przynależy świętym. Także radość Bożego Narodzenia”.
Papież Franciszek powiedział w piątek, że w obliczu pedofilii "Kościół nie będzie szczędził wysiłków, by uczynić wszystko, co w jego mocy, by przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie zbrodnie". Kościół nic nie będzie ukrywał - zapewnił.
Arcybiskup katowicki wzywa do modlitwy za górników, którzy zginęli. Pisze też o ich rodzinach.
Doczesne szczątki ks. Stanisława Sudoła spoczęły w kościele parafialnym w Dzikowcu.
Do niezeświecczania Bożego Narodzenia i niezmarnowania okazji, jakie niosą ze sobą te święta, wezwał papież wiernych w czasie audiencji ogólnej. Poświęcił ją tematowi nadchodzących uroczystości bożonarodzeniowych, pytając, jakich świąt chciałby dla nas Bóg.
Metropolita Melbourne z radością powitał opublikowany przez rząd australijski raport dotyczący wolności religijnej. Abp Peter Comensoli mówi, że będzie to centralny punkt trwającej debaty na temat swobód religijnych w tym kraju.
Żyjąc w takim kraju, jak Afganistan, odczuwa się potrzebę bycia razem, wspólnej modlitwy, dzielenia się opiniami, podtrzymywania braterskich więzi. Święta pragnienia te jeszcze wzmacniają i pomagają je realizować.
„Prosimy was nie bądźcie cichym obserwatorem naszego dramatu. Apelujemy do was o wsparcie chrześcijan w Iraku, dopóki jest jeszcze na to czas” – napisali liderzy katolickich Kościołów chaldejskiego i syryjskiego oraz Syryjskiego Kościoła Prawosławnego we wspólnym przesłaniu.
Syryjczycy pozytywnie przyjmują wiadomość o szybkimi i całkowitym wycofaniu się wojsk amerykańskich z Syrii. Dla nas to początek końca wojny – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Antoine Audo, dyrektor syryjskiej Caritas.
21 grudnia, w dniu, w którym promienie słoneczne nie docierają na arktyczne koło podbiegunowe, w starym drewianym kościele w Jakkmokk w Szwecji odbędzie się modlitwa ekumeniczna.
19 grudnia w Hanoi odbyło się siódme spotkanie grupy roboczej pracującej nad normalizacją stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską i Wietnamem. Istnieje ona od października 2016 roku.
Papież Franciszek spotkał się z członkami młodzieżowej Akcji Katolickiej we Włoszech. Nawiązał do głównego motywu formacyjnego upływającego roku, który był skupiony wokół tematu spotkania Jezusa z dwoma siostrami: Martą i Marią z Betanii, tak jak opwiada o tym Łukasz Ewangelista.
Tajemnicy zwiastowania, która całkowicie zmienia historię człowieka poświęcił Papież homilię wygłoszoną w kaplicy Domu św. Marty. Odniósł się w niej do historii spotkania Archanioła Gabriela z Maryją w Nazarecie, o której pisze św. Łukasz (1, 26-38).
Podczas siódmego posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej Wietnam-Stolica Apostolska w Hanoi w dniu 19 grudnia uzgodniono podniesienie rangi wzajemnych relacji – podaje wietnamska agencja VNA.
Taki pogląd wyraził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Światosław Szewczuk, 17 grudnia, w rozmowie z ambasadorem Holandii na Ukrainie Eduardem Hoeksem.
Ojciec Święty przyjął rezygnację z pełnionych obowiązków złożoną przez biskupa pomocniczego Los Angeles, Alexandra Salazara.
W rok po uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela przez Stany Zjednoczone, na podobny krok zdecydowała się Australia.
W tych dniach rozpoczęto na Filipinach nowennę przed uroczystością Narodzenia Pańskiego. Została rozpoczęta nabożeństwem odprawianym o świcie.
Przed Bożym Narodzeniem Aleppo oddycha atmosferą mniejszego optymizmu i większego zmęczenia. Koniec konfliktu, który wydawał się bliski coraz bardziej się opóźnia – to słowa wikariusza apostolskiego obrządku łacińskiego bp. Georgesa Abou Khazena.
Sąd uznał, że tajemnica spowiedzi nie zwalnia z odpowiedzialności za udzielenie pomocy. Obszerny komunikat wydali w tej sprawie belgijscy biskupi.
Wołanie najbiedniejszych i krzyk umęczonej ziemi wymagają bardziej ambitnych i pilnych działań – to wniosek, jaki płynie z deklaracji opublikowanej przez delegację Stolicy Apostolskiej po zakończeniu szczytu klimatycznego, który w pierwszej połowie grudnia odbył się w Katowicach.