"Chwała Bogu na wysokościach" i "pokój ludziom dobrej woli" to cele, które przyświecają Bożemu Narodzeniu.
We włoskim Greccio, w 1223 roku, św. Franciszek po raz pierwszy postanowił „odtworzyć” grotę Narodzenia Jezusa w Betlejem. Wraz z prostymi ludźmi z okolicy przygotował pierwszą, żywą szopkę. Jak pisze biograf, Tomasz z Celano, w dzikim krajobrazie Monte Lacerone, „biedaczyna z Asyżu” pragnął „przynajmniej jeden jedyny raz ujrzeć na własne oczy narodziny Bożej dzieciny”.
Były w Jordanii, kiedy zbliżało się Boże Narodzenie. A to tak blisko Betlejem! Sylwia zajrzała na bliskowschodni portal dla podróżników, bo bardzo chciała spędzić święta wśród betlejemskich chrześcijan.
Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi. Adam jest pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga. Kobieta, później dowiadujemy się o jej imieniu Ewa, jest towarzyszką życia Adama - mężczyzny.
40. metrowy krzyż zabłysnął kolorami Bożego Narodzenia. Konstrukcja znajduje się przy wejściu do jedynego cmentarza chrześcijańskiego w Karaczi, w Pakistanie. Krzyż będzie świecił do Nowego Roku. Kolory, którymi jest rozświetlany to czerwony, niebieski, fioletowy i różowy. Zmieniają się one co dwa dni.
Abp Pizzaballa o sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Jasna Góra już prawie gotowa na Boże Narodzenie i świąteczne przyjęcie pielgrzymów. Zakończyły się prace przy budowie szopki, która podobnie jak w latach ubiegłych będzie dwuczęściowa. W scenerii nawiązuje do więzi Sanktuarium ze Stolicą Apostolską. Obok 40 mniejszych drzewek w Wieczerniku, przed wejściem do klasztoru stanęła 16 metrowa, bardzo kolorowa choinka.
Anglikański biskup Clement Ekpeye z Nigerii został porwany ze swojego domu przez uzbrojonych, nieznanych napastników. Wydarzenie miało miejsce 18 grudnia w Ahoada, gdzie na cobdzień pełni on posługę.
Te słowa często słyszeli ci, którzy znali ks. Stanisława Bistę. 33 lata temu, w drodze do Bojszów Nowych, gdzie miał pomagać w spowiadaniu, spotkał Tego, którego bardzo kochał i o którym świadczył życiem. A dwa jego marzenia po latach się spełniły...
Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w intencji 13 tragicznie zmarłych w Stonavie górników oraz w intencji ich rodzin
O znaczeniu czytanego w czwartą niedzielę Adwentu urywka Ewangelii opisującego nawiedzenie Maryi u jej starszej krewnej Elżbiety dla naszego rozumienia dynamiki wiary i miłości mówił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
Przez dwadzieścia cztery grudniowe dni polskie i niemieckie instytucje oraz stowarzyszenia otwierały swoje drzwi dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą.
- Dała nam piękny przykład tego jak przebaczać, jak wprowadzać tę sztukę w życie rodzinne - mówi o. Waldemar.
Po raz kolejny mieszkańcy i przyjezdni będą mieli okazję zobaczyć przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie Żywą Szopkę.
Jak to możliwe, aby na kontynencie, gdzie mieszka tak wielu chrześcijan, było tak wiele niesprawiedliwości?
Oznacza ona zmianę spojrzenia, myślenia, polityki, programów edukacyjnych, stylu życia i duchowości.
Papież odwiedził Benedykta XVI z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i złożył mu życzenia.
W liście skierowanym do Penitencjarii Bazylik Rzymskich i wszystkich spowiedników z okazji Bożego Narodzenia kard. Mauro Piacenza przypomina, że konfesjonał jest uprzywilejowanym świadkiem tajemnicy Bożego Narodzenia, które jest pojednaniem z Ojcem, usprawiedliwieniem grzesznika, wyzwoleniem oraz odnowieniem łaski chrztu.
Wieczerzę wilijną w Schronisku dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu poprzedziła inauguracja Żywej Zzopki, nad którą opiekę sprawują mieszkańcy placówki.
Papież Franciszek ofiarował kolejny dar dla osób bezdomnych. Jest nim nowe ambulatorium Matki Miłosierdzia, które zastąpiło funkcjonujące od 3 lat ambulatorium św. Marcina. W czasie papieskich audiencji i nabożeństw liturgicznych będzie służyło także pielgrzymom.
Hospicjum im. Matki Teresy w Zabrzu zaprasza na bezpłatny kurs „Podstawy opieki nad chorym u kresu życia”.
21 grudnia papież Franciszek autoryzował Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o heroiczności cnót sługi Bożego bp. Jana Pietraszki, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji rozpoczęło się piątkowe spotkanie opłatkowe w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Wzięli w nim udział wykładowcy, lektorzy języków obcych, osoby przygotowujące się do posługi misyjnej, zaproszeni goście i proboszczowie wspierający misje oraz pracownicy agend komisji misyjnej Episkopatu.
Do zamieszczania na Twitterze lub Facebooku zdjęć bożonarodzeniowych szopek wystawianych w kościołach zachęcił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wyjaśnił, że celem akcji #PolskieStajenki jest promowanie w Internecie chrześcijańskiego sensu świąt.
Po raz pierwszy Gwardia Szwajcarska postanowiła złożyć świąteczne życzenia w krótkim filmiku, który pokazuje jednocześnie wycinek z życia i pracy papieskiej straży.