Bieda, nierówności, przemoc...

Jak to możliwe, aby na kontynencie, gdzie mieszka tak wielu chrześcijan, było tak wiele niesprawiedliwości?

Nawet jeżeli oficjalnie w Ameryce Łacińskiej nie ma wielkich konfliktów, to jednak bieda, nierówności, przemoc są na porządku dziennym – stwierdziła María Laura Vargas Valcárcel, ekspert w dziedzinie obrony praw człowieka na kontynencie latynoamerykańskim. Swoje doświadczenie zdobywa pracując w komisji ds. społecznych episkopatu Peru oraz współpracując z Radą Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM).

Aktualny sekretarz komisji ds. sprawiedliwości i solidarności przy Radzie Biskupów Ameryki Łacińskiej dodał, że w ostatnich latach sytuacja jeszcze się pogorszyła zarówno na poziomie ekonomicznym, czego przykładem jest sytuacja w Argentynie, Brazylii czy Wenezueli, a także społeczno-politycznym, jak chociażby w Nikaragui, Peru, gdzie aresztowano wiele osób z powodu korupcji. Trudna jest też sytuacja po zakończonym konflikcie w Kolumbii. W Meksyku nie ustaje fala przemocy.

Zdaniem Elvy Monzanta tym, co szczególnie dotyka ten kontynent jest bieda, która stanowi też przyczynę łamania praw człowieka. Walka z nią oraz z nierównościami to główne wyzwania, przed którymi stają tamtejsze kraje. Poważną sprawą jest także ochrona stworzenia. Funkcjonuje tam bowiem wiele nielegalnych kopalń, czy też w sposób rabunkowy wydobywa się bogactwa naturalne.

Natomiast Peruwianka, María Laura Vargas Valcárcel stwierdziła, że poważnym problemem pozostaje kwiestia uchodźców. W samym Peru schronienie znalazło ostatnio milion Wenezuelczyków, którzy przybyli tam w opłakanym stanie. Innym wyzwaniem jest przemoc wobec kobiet i nieletnich. Szacuje się, że w wyniku przemocy w rodzinach w ostatnich latach zostało zabitych 120 tys. kobiet. Ciągle nierozwiązaną kwestią pozostaje sytuacja tubylców, handel ludźmi, narkotykami, złe warunki pracy. W samym Peru 75 proc. ludzi pracuje nielegalnie lub okresowo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6