Syryjczycy pozytywnie przyjmują wiadomość o szybkimi i całkowitym wycofaniu się wojsk amerykańskich z Syrii. Dla nas to początek końca wojny – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Antoine Audo, dyrektor syryjskiej Caritas.
Podkreśla on, że choć ISIS nie zostało jeszcze w pełni pokonane, to jednak nie budzi ono już większego lęku. Jego zdaniem ISIS jest sztucznym tworem, który przestanie istnieć, kiedy tylko przestaną napływać pieniądze i broń.
Chaldejski ordynariusz Aleppo przyznaje, że nadchodzące Boże Narodzenie będzie jeszcze przeżywane w cieniu wojny. Wszędzie widać już jednak przejawy odrodzenia – mówi bp Audo.
“Są to dla nas święta rodzinne, a przecież wiele naszych rodzin wyjechało. To rodzi w nas tęsknotę i smutek, że doszło do tego rozdzielenia rodzin i wyjazdu przede wszystkim ludzi młodych. Ale zarazem silne jest tu również pragnienie przetrwania, by życie toczyło się dalej – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Audo. – Przy takich okazjach nasze kościoły są pełne. Są też świąteczne koncerty, jasełka, stajenki. W Aleppo powracają też bożonarodzeniowe ozdoby, iluminacje, również w domach prywatnych, na balkonach. Są to małe znaki, które jednak dużo mówią o nadziei i determinacji, by wytrwać, nadal być tu obecnym, bo Syria wciąż jest pięknym krajem i Syryjczycy zasługują na to, aby żyć w pokoju. Wystarczy trochę im pomóc, okazać im wsparcie. Wiemy, że nasza chrześcijańska obecność ma wielkie znaczenie dla zachowania tkanki społecznej.”
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.