O solidarności niemieckich katolików z wiernymi i całym narodem ukraińskim cierpiącym z powodu rosyjskiej agresji zapewnił zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp. Światosława Szewczuka, arcybiskup metropolita Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki. 16 sierpnia odwiedził on Patriarchalną Katedrę Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie i spotkał się z arcybiskupem większym kijowsko-halickim.
Znaczenie procesów europejskiego pojednania dla wyzwań współczesności to temat odbywających się w dniach 11-16 sierpnia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu 15. Warsztatów Europejskich z udziałem przedstawicieli różnych krajów europejskich.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając wieczorem 16 sierpnia, stwierdził, że omawiał z Radą Kościołów i Organizacji Religijnych projekt ustawy o zakazie działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i potwierdził poparcie Rady w tej sprawie. Jest on przekonany, że decyzja ta zapewni, iż Moskwa nie będzie manipulowała ukraińskim prawosławiem.
Franciszkanin o. Paolo Benanti, profesor etyki i bioetyki na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, przewodniczący Komisji Informacji AI i członek Komitetu AI Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Francesco Masci, dyrektor technologiczny Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej wśród nagrodzonych podczas 46. edycji Krajowej Nagrody Garitta 2024.
Finalizowane jest śledztwo w sprawie księdza Henryka Okołotowicza, a proces odbędzie się w trybie niejawnym – informuje portal katolik.life. 64-letni kapłan, proboszcz parafii św. Józefa w Wołożynie w obwodzie mińskim został aresztowany 17 listopada ub. roku i jest oskarżany przez białoruskie władze o „zdradę stanu”, za co grozi kara od 7 do 15 lat więzienia – donosi katolik.life.
Jest nadzieja na porozumienie, które zakończy tę fazę wojny w Strefie Gazy, oddalając również perspektywę eskalacji konfliktu – mówi w wywiadzie dla serwisu Vatican News Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa. Ostrzega jednak przed złudzeniami, bo z drugiej strony „nie brakuje przeszkód, wciąż jest wiele trudności”.
Rok Święty, który – jak zarządził Franciszek – rozpocznie się 29 grudnia 2024 i potrwa do 6 stycznia 2026, stawia przed sobą wiele ważnych celów.
Siostra Łucja dos Santos, portugalska karmelitanka, która jako dziecko brała udział w objawieniach maryjnych w Fatimie, żywo interesowała się pontyfikatem papieża Jana Pawła II, wynika z deklaracji sióstr z klasztoru św. Teresy w Coimbrze, w którym żyła zakonnica. Zgodnie z przekazanym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie świadectwem sióstr Susany i Olindy z tegoż klasztoru, siostra Łucja u schyłku swojego życia oglądała transmisje z papieskiej pielgrzymki do Polski z 2002 r., a także nagrane na wideo relacje z ostatniego pobytu św. Jana Pawła II w Portugalii z 2000 r.
Jaka droga wiodła Karola Wojtyłę, chłopaka z Wadowic, z rodziny bez tradycji akademickich do zostania wielkim myślicielem, określanym przez współczesnych filozofów mianem „geniuszu intelektualnego”? W ramach wykładów „Odkrywanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II” przygotowanych przez Fundacją Collegium Voytylianum opowiada ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, kierownik Katedry Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.