Abp Schick w Auschwitz: nieustannie potrzebujemy pojednania i wyzwolenia

Znaczenie procesów europejskiego pojednania dla wyzwań współczesności to temat odbywających się w dniach 11-16 sierpnia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu 15. Warsztatów Europejskich z udziałem przedstawicieli różnych krajów europejskich.

Reklama

 Ta forma spotkania jest ważną platformą dla przedyskutowania pozostających ciągle w pamięci śladów i urazów po Auschwitz i drugiej wojnie światowej, poinformowało w swoim komunikacie biuro prasowe Niemieckiej Konferencji Biskupów.

Doświadczenia z procesów pojednania europejskiego mogą pomóc w obecnych wojnach i konfliktach - powiedział na zakończenie 15. Warsztatów Europejskich w Oświęcimiu przewodniczący Rady  Fundacji Maksymiliana Kolbego, abp Ludwig Schick. Solidarność z ofiarami i rzetelna prawda wobec wydarzeń są niezbędnymi fundamentami dla pielęgnowania nadziei na pojednanie w dłuższej perspektywie. „Ponieważ rany, przemoc i wojny będą się powtarzać, pojednanie i wyzwolenie pozostają stałą misją” – podkreślił emerytowany arcybiskup Bambergu.

Warsztaty dotyczące radzenia sobie z ludobójczą przeszłością byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz rozpoczęły się 11 sierpnia. Każdego roku wydarzenie to organizuje Fundacja Maksymiliana Kolbego. Według niemieckiego episkopatu w tym roku wzięło w nim udział ponad 30 osób z Polski, Niemiec, Estonii, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Republiki Czeskiej, Mołdawii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Włoch, Irlandii, a także z Kamerunu i Indonezji.  Wśród poruszonych tematów były m.in. aktualne doświadczenia przemocy na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz skutki wojen w byłej Jugosławii.

Prowadzący warsztaty, Jörg Lüer, podkreślił, że wielkie znaczenie ma gotowość uczestników do podjęcia poważnych dyskusji. Sprzeciwił się tendencji do wycofywania się i unikania, zalecając wytrwałość, cierpliwość i takt. Jednocześnie zwrócił uwagę, że pamięć o ofiarach Auschwitz pozostałaby pusta, gdyby nie  konkretne przejęcie odpowiedzialności dzisiaj.  

Fundacja Maksymiliana Kolbego powstała w 2007 roku, jest wspólnym dziełem episkopatów Polski i Niemiec. Jej celem jest wnoszenie wkładu w umacnianie współpracy Kościołów na rzecz pojednania w Europie oraz zaangażowanie się w pomoc ofiarom niesprawiedliwości i przemocy. Przewodniczącym Kuratorium Fundacji jest emerytowany arcybiskup Bambergu, Ludwig Schick, a ze strony Konferencji Episkopatu Polski emerytowany metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. W jej pracach uczestniczy także ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP oraz dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7