Ma być miejscem społecznej integracji, solidarności i wspólnej pracy dla kobiet włoskich i z obcych krajów. Miejsce udostępniła im rzymska parafia św. Polikarpa w rejonie Appio Claudio.
„Miniony tydzień znowu był bardzo niespokojny na Ukrainie. Rzadko kiedy przeżyliśmy noc bez alarmów powietrznych” – mówi w swoim najnowszym orędziu na wojenny czas abp Światosław Szewczuk. Hierarcha zaznacza, że „wróg atakuje na zamieszkane przez cywilów miasta i wsie, i to właśnie w nocy, aby zabić jak najwięcej naszych ludzi, aby przestraszyć Ukraińców, aby sparaliżować ich wolę – wolę wolności”. Ale, jak dodaje zwierzchnik tamtejszych grekokatolików, jego ojczyzna kontynuuje walkę.
Odwiedzając kard. Luisa Raphaela Sako, wyrażamy „naszą solidarność w obliczu ostatnich publicznych ataków na jego osobę, a także naszą troskę o chrześcijan oraz inne wspólnoty religijne w Iraku” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez część europejskich ambasadorów w tym bliskowschodnim kraju.
Do jutra trwa w Rzymie 22. Zgromadzenie Ogólne Caritas Internationalis. Tematem tego spotkania są słowa: „Budować nowe drogi braterstwa”, inspirowane encykliką „Fratelli tutti”. Po wyborze przewodniczącego, dzisiaj spodziewany jest wybór sekretarza generalnego, który pokieruje działaniami organizacji od strony wykonawczej przez kolejne cztery lata.
W sobotę 13 maja odbyła się pielgrzymka ukraińskich wojskowych i weteranów wojennych do Ogólnoukraińskiego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie. Wśród pielgrzymów znaleźli się także krewni obrońców Ukrainy oraz rodziny poległych żołnierzy. Głównym organizatorem wydarzenia był ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk.
Papież Franciszek wyraził w poniedziałek opinię, że rodzina jest głównym lekarstwem na ubóstwo materialne i duchowe oraz na problem zimy demograficznej. Słowa te Watykan opublikował na profilu papieża na Twitterze w Międzynarodowym Dniu Rodzin.
Wspólnota św. Idziego zorganizowała w Rzymie spotkanie na rzecz pokoju. Wzięli w nim udział przedstawiciele 25 krajów Afryki, gdzie wspólnota zaangażowana jest w różne dzieła socjalne, medyczne i edukacyjne. Młodzi Afrykanie modlili się o pokój dla świata w szczególnym miejscu pamięci, jakim są Groty Ardeatyńskie. Jest to miejsce bestialskiej egzekucji Włochów i Żydów dokonanej w 1944 roku przez niemieckich oprawców.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca do modlitwy o pokój za wstawiennictwem 21 koptyjskich męczenników, ściętych na plaży w Libii. Ojciec Święty Franciszek postanowił włączyć ich do grona świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.
Rzecznik archidiecezji Hartford (stan Connecticut) David Elliott oświadczył 11 maja, że Dykasteria Nauki Wiary zbada domniemany cud eucharystyczny, który wydarzył się 5 marca podczas Mszy św. w kościele św. Tomasza w mieście Thomaston. Podczas rozdawania Komunii Św. przez świeckiego szafarza doszło tam do „rozmnożenia komunikantów”, co zaobserwowało wielu świadków. Obecnie ich zeznania staną się prawdopodobnie przedmiotem oceny teologów w Watykanie.
Kościół w Polsce musi przestać nostalgicznie obcować z Janem Pawłem II i naprawdę poznać jego nauczanie: nauczyć się wczuwać w jego myśl, a następnie stosować ją w realiach XXI wieku - uważa George Weigel.
Krakowski biskup pomocniczy odprawił w katedrze na Wawelu Mszę św. z kapłanami obchodzącymi 30. i 45. rocznicę święceń. - Braterstwo jest znakiem działania Ducha, podobnie jak urzędniczy formalizm jest znakiem pustki i samotności - mówił.