Pod hasłem „Odwagi! Nie bójcie się!” na Jasnej Górze odbyła się IV Pielgrzymka Kobiet. Była wołaniem za niewiastami o łaskę odwagi i bycia świadkiem Jezusa za przykładem niezwykłej kobiety - Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie w Auschwitz. - Swoją niezłomną postawą przypomina nam, że życie ludzkie jest święte i trzeba go bronić zawsze - mówił bp W. Szlachetka, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.
W archikatedrze we Fromborku odbyły się centralne obchody 480. rocznicy śmierci kanonika Mikołaja Kopernika oraz wydania jego przełomowego traktatu "De revolutionibus orbium coelestium".
O głębokiej religijności Mikołaja Kopernika, który potrafił godzić wiarę i naukę mówił dziś w katedrze we Fromborku – miejscu pochówku genialnego astronoma – abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski i przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP przewodniczył Mszy św. sprawowanej w tamtejszej katedrze z okazji 480. rocznicy śmierci uczonego oraz wydania jego przełomowego traktatu „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).
Giuseppe Beotti, włoski ksiądz stracony przez niemieckich żołnierzy w 1944 roku, wkrótce zostanie beatyfikowany. Papież Franciszek dekretem z 20 maja zatwierdził ważny krok w tym procesie. Zgodnie z decyzją papieża, śmierć księdza zostanie uznana za męczeństwo, więc nic nie stoi na przeszkodzie jego beatyfikacji.
Nie przyzwyczajajmy sią do wojny – apelował Ojciec Święty na zakończenie południowego spotkania w wiernymi w Watykanie. Mówił o tym w kontekście zaognienia konfliktu w Sudanie i cierpienia udręczonej Ukrainy.
O tym, co Jezus robi w niebie i dlaczego świętujemy Jego odejście z ziemi - mówił Papież w obchodzoną dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Ojciec Święty wskazał, że wraz z tym wydarzeniem „Jezus zabrał nasze człowieczeństwo do nieba, do Boga” i pokazał, że niebo jest naszym przeznaczeniem.
Podjęta 15 maja przez Putina decyzja o przekazaniu Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP) ikony „Trójca Święta” Andrieja Rublowa odbiła się szerokim echem w światowych środkach przekazu. Nie brak komentarzy wskazujących na to, że ten gest Władimira Putina może wynikać z jego przesądów i desperacji w obliczu niepomyślnego dla Rosji przebiegu wojny na Ukrainie.
Narasta kryzys w północno-zachodniej Afryce. Zbrojne grupy atakują cywilów, zmuszając miliony do uchodźctwa. UNICEF zaznacza, że w Burkina Faso, Mali i Nigrze 10 mln dzieci pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej.
„Zobaczyć tę godną podziwu determinację Ukraińców, żeby tylko nieść życie naprzód, robiło na mnie wielkie wrażenie, podbudowywało, dawało dużo nadziei” – wskazał bp Erik Varden z Norwegii, podsumowując swoją wizytę u naszych wschodnich sąsiadów.
„Kto chce się modlić i zmienić swoje życie, znajdzie w Medjugorju miejsce głębokiej łaski” – wskazuje abp Aldo Cavalli.
„Przybyliśmy z dwiema walizeczkami, nie znając zbyt dobrze języka, nikogo z ludzi. Zapraszaliśmy spotkane osoby do naszej małej kapliczki, czytaliśmy wraz z nimi Ewangelię – tak rodziła się nasza katolicka wspólnota” – wspomina początki misji Kościoła w Turkmenistanie o. Andrzej Madej OMI.
Kościół potrzebuje nowej Pięćdziesiątnicy, tchnienia Ducha Świętego i tym właśnie powinien być najbliższy Synod – uważa kard. Dieudonné Nzapalainga, który z ramienia Afryki uczestniczył w przedsynodalnym spotkaniu w Rzymie. Zatwierdzano na nim dokument roboczy dla Synodu, który odbędzie się w październiku w Watykanie.
40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.