– Nikt nie nauczył polskich rodziców przekazywania wiary – mówi ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
- Kluczem do życia są trzy miłości. Miłość do Pana Boga, miłość do drugiego człowieka i miłość do samego siebie. Chciałbym, abyśmy przez te trzy dni spojrzeli w tych trzech kierunkach - mówił o. Adam Szustak OP, który głosi rekolekcje w Gorzowie Wlkp.
Jako „groteskową” określił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ wiadomość agencji TASS z 22 czerwca, jakoby „Kościół Katolicki w Polsce chciał wchłonąć archidiecezję lwowską na Ukrainie”. „Tego typu sensacje medialne rosyjskiej agencji prasowej należy z oczywistych racji traktować jako element wojny propagandowej. Nie mają one jednak niczego wspólnego z rzeczywistością, są książkowym przykładem prasowego fakenewsa” ‒ oświadczył kapłan.
Odnowa to nie innowacja - zwrócił uwagę.
Dziś w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli, 26 czerwca.
Abp Światosłąw Szewczuk w swoim codziennym przesłaniu dziś mówił o radości.
W rozpoczynającym się dzisiaj Światowym Spotkaniu Rodzin biorą też udział Polacy.
Trzeba modlić się o powołanie do małżeństwa i przekazywać naszym dzieciom jego piękno.
Współczesna rodzina jest złożoną rzeczywistością: to splot wyzwań i problemów, które w codziennym życiu par, małżonków i dzieci wydają się niekiedy nie do pokonania. Ale to właśnie o tę rzeczywistość Kościół pragnie się troszczyć z odwagą, miłosierdziem i matczyną troską – mówił kard. Kevin Farrell w przemówieniu podczas rozpoczęcia X Światowego Spotkania Rodzin.
Chcemy poszerzać swoją wiedzę i wymieniać zdobyte doświadczenia, by wobec postępującej laicyzacji umiejętnie służyć polonijnym rodzinom – podkreślają rodziny reprezentujące Polonię, które wezmą udział w rozpoczynającym się dziś X Światowym Spotkaniu Rodzin. Czterdziestoosobowa grupa ze Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Niemiec, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będzie w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie do niedzieli, 26 czerwca 2022 r.
Żaden dekret do niczego was nie zmusi. Żadne pismo podpisane przeze mnie i podbite pieczątką nie ma żadnej mocy sprawczej. Jedyna moc sprawcza, która faktycznie uruchamia nasze zaangażowanie po stronie Boga w dziejach zbawienia jest w tym Słowie – mówił abp Grzegorz Ryś. Dziś w południe w katedrze łódzkiej celebrowana była Msza św. posłania, w której uczestniczyli księża proboszczowie odchodzący na emeryturę oraz duchowni, którzy w tym roku zmienią dotychczasowe miejsce swojego posługiwania.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał orzeczenie w sprawie Carson v. Makin, w której zakwestionował decyzję Pierwszego Okręgu, zezwalającą stanowi Maine na wykluczenie szkół religijnych z programu pomocy w opłacaniu czesnego na tej podstawie, że szkoły te uwzględniają religię jako element nauczania.
Ks. prof. Fernando Ocáriz Braña, prałat prałatury personalnej Opus Dei odebrał dziś tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
W dniu rozpoczęcia Światowego Spotkania Rodzin papież zawierzył też polskie rodziny Matce Bożej.
Sąd Najwyższy odrzucił wniosek skazanego księdza o kasację wyroku.
Spoglądamy cały czas w przyszłość, która nie wydaje się zbyt różowa, jeśli tak to możemy określić. Ale z punktu widzenia obecności salezjańskiej, jest to prawdziwe wyzwanie – mówi s. Chiara Cazzuola, przełożona generalna sióstr salezjanek. – Największym wyzwaniem jest edukacja. Nie możemy zaniechać nauczania, a to oznacza, że musimy być przede wszystkim obecni wśród młodych, musimy ich słuchać, wspierać, dodawać im odwagi, pomagać im odzyskać nadzieję na przyszłość i tworzyć możliwości rozwoju – podkreśla w rozmowie dla programu „Między ziemią a niebem”.
W środę rozpoczyna się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin, zorganizowane z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa. Po raz pierwszy zlot ten - inicjatywa św. Jana Pawła II - będzie miał nową formułę. Na mocy decyzji papieża Franciszka spotkanie odbędzie się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".
Adhortacja Amoris laetitia okazała się pomocna w codziennym życiu rodzinnym. Dają o tym świadectwo członkowie ruchu Nowe Rodziny, związanego z Ruchem Focolari. Na kilka dni przed Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie wydali oni książkę, w której zebranych zostało 55 świadectw z całego świata.
Bp Michał Janocha włączył do stanu dziewic archidiecezji warszawskiej cztery panie. - Dokonujecie skoku w przepaść z nadzieją, że Ktoś tam was uchwyci - mówił, gratulując podjęcia "drogi odważnej, ryzykownej, pod prąd".