Pasterz uczył pedagogów

- Kto nie doświadczył miłości, nie jest w stanie nauczyć jej kogokolwiek. Wy, nauczyciele, doskonale to rozumiecie - mówił podczas rekolekcji dla nauczycieli bp Edward Dajczak.

Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia były myślą przewodnią rekolekcji odbywających się od 5 do 7 marca w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie. Rekolekcje poprowadził bp Edward Dajczak. Wzięli w nich udział pedagodzy ze świdwińskich szkół, a także przyjezdni z pobliskich miejscowości, m.in. z Połczyna-Zdroju i Gościna. W świątyni modliło się ponad 120 nauczycieli.

– Liczba osób jest dla mnie miłym zaskoczeniem – mówi ks. Piotr Woźniak, duszpasterz nauczycieli w swojej parafii. – Nie zawiedli i tym razem. Prawdą jest, że my, kapłani, jesteśmy z naszych nauczycieli bardzo dumni. Chętnie angażują się w życie lokalnego Kościoła, widać ich podczas liturgii. Grupa 60 pedagogów bierze udział w pielgrzymkach nauczycieli na Jasną Górę – dodaje. Jak przyznają sami pedagodzy, rekolekcje rozpoczęły się niezwykle mocnym akcentem.

– Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, znak krzyża uczyniony dłonią wcześniej zanurzoną w chrzcielnicy i odpalenie świec od paschału zrobiły na mnie ogromne wrażenie. To sięgnięcie do źródła, do istoty – wyznaje Anna Juszczak, nauczycielka języka niemieckiego z Gościna. Pani Anna wszystkich pięciu swoich synów chrzciła w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Przykłada do tego sakramentu wielką wagę, bo, jak mówi, najpierw jest katoliczką, a potem nauczycielką. – I choć są to rekolekcje, że tak powiem, resortowe, to uderzają mocno w struny mojego człowieczeństwa – dopowiada.

O niezwykłości pierwszego dnia ćwiczeń duchowych mówi też Dorota Lewandowska, nauczycielka języka polskiego z dwudziestoletnim stażem. – Po odnowieniu przyrzeczeń zaczęliśmy odpalać świece od paschału. Od pojedynczego światła zaczęło się robić jasno w kościele. Przejmujący symbol. Poczuliśmy się wspólnotą. To było wyjątkowe – mówi polonistka.

Namaszczeni i posłani

Wymownym znakiem drugiego dnia było namaszczenie olejem wraz z wypowiadanymi słowami: „Niech Bóg odnowi w tobie pragnienie świętości, byś mógł być świadkiem jego miłości pośród ludzi”. – To jest piękne posłanie. Dlatego nabierzmy odwagi – wzywał biskup. Wcześniej tłumaczył pedagogom, że w sytuacji, kiedy uwierzyło się Bogu, nie można Go zatrzymać tylko dla siebie. – Bóg daje mi zdolność, bym odbył pielgrzymkę do mojej siostry i mojego brata. Spotkanie Chrystusa tworzy relacje z bliźnimi, natychmiast je koryguje. Pozwala mi wyjść poza te, które są zdominowane tylko moim myśleniem.  Potrafię wówczas zakwestionować w sposób sceptyczny i ciepły własne rozeznanie, kiedy ono zaczyna być krzywdzące dla drugiej osoby. Nie od razu to się osiąga. To nie jest sielanka – przekonywał ksiądz biskup.

Wskazywał też na lęki, które zamykają człowieka na miłość Nieogarnionego. Mówiąc o przemianie w przestrzeni społecznej, nawiązał do reform w szkolnictwie. – Kto chce reform, domaga się zmian struktury. Raz po raz boleśnie tego doświadczacie, a Nowy Testament mówi – czego przykładem może być List św. Pawła do Filemona – że niekoniecznie należy zmieniać prawo, by dokonała się przemiana. Jej gwarantem jest świadectwo miłości Boga dawane przez człowieka. Dlatego nam nie wolno powiedzieć, że nie możemy zmienić świata wokół nas – udowadniał. W pierwsze dwa dni sprawowano liturgię słowa. Uroczysta Eucharystia była zwieńczeniem trzeciego dnia rekolekcji.

Bliskie spotkania

– My, nauczyciele, spotykaliśmy się z księdzem biskupem już kilkakrotnie. Wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać po jego rozważaniach rekolekcyjnych. Słowa tego mądrego człowieka podnoszą na duchu. Te rekolekcje stanowią dla nas nową formę kontaktu. Myślę, że są też dowodem wzajemnego zaufania. Czujemy się docenieni – mówi Andrzej Muchorowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie, uczestniczący w rekolekcjach.

– To był prawdziwy oddech dla duszy. Nauki księdza biskupa sprawiły, że poczułam się lepsza – wyznaje pani prof. Lewandowska. Świdwińscy nauczyciele doceniają pracę ordynariusza z młodzieżą. Nie kryją również radości z faktu, że rekolekcje odbyły się w ich mieście. W tym samym czasie rekolekcje dla nauczycieli ze Słupska i okolic poprowadził ks. Piotr Przyborek z Gdańska. Wieczór skupienia dla koszalińskich nauczycieli odbędzie się 24 marca br. w kaplicy przy kościele pw. Ducha Św. o godz. 19.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11