Duchowieństwo katolickie, obrońcy wolności i chińscy eksperci powszechnie ją krytykują.
Stolica Apostolska zamierza jesienią bieżącego roku odnowić umowę z komunistycznymi Chinami o nominacji biskupów – odpowiedział na pytanie portalu LifeSiteNews kardynał Pietro Parolin.
Odpowiadając na pytanie LifeSiteNews watykański sekretarz stanu stwierdził, że Stolica Apostolska ma nadzieję na odnowienie umowy z Chinami. „Prowadzimy również dialog na ten temat z naszymi chińskimi rozmówcami” – stwierdził najbliższy współpracownik Ojca Świętego. Można oczekiwać, że nastąpi to po raz trzeci we wrześniu lub październiku bieżącego roku. W myśl niejawnego porozumienia Watykan uznaje zatwierdzony przez państwo Kościół w Chinach i pozwala Komunistycznej Partii Chin (KPCh) na mianowanie biskupów. Papież zachowuje prawo weta, choć w praktyce to KPCh sprawuje kontrolę nad nominacjami.
W lipcu 2023 r. kard. Parolin bronił tajnego charakteru umowy zawartej po raz pierwszy w roku 2018, stwierdzając, że „tekst jest poufny, ponieważ nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony”. Zaznaczył, że zakłada ona zasadę konsensualności decyzji dotyczących biskupów, a została zawarta dzięki zaufaniu w mądrość i dobrą wolę wszystkich. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. bronił umowy jako niezbędnego środka dialogu z władzami komunistycznymi w Chinach, w ramach swoich komentarzy z lipca ubiegłego roku.
poster
W liście z 2018 r. do chińskich katolików na temat umowy papież Franciszek opisał ją jako otwierającą „nowy rozdział Kościoła katolickiego w Chinach”. Jednak duchowieństwo katolickie, obrońcy wolności i chińscy eksperci powszechnie krytykują tę umowę. Emerytowany biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen Ze-kiun nazwał ją „niewiarygodną zdradą”. Chińskie władze komunistyczne kontynuują prześladowanie katolików, którzy nie włączyli się w struktury uznawanego przez nie tzw. „Kościoła patriotycznego”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.