365 dni ze św. Augustynem

Choć na obcowanie z nim twarzą w twarz trzeba poczekać do śmierci, to z jego myślą - żaden problem.

Święty Augustyn, który nawrócił się na katolicyzm po latach życia pełnego grzechu i wątpliwości, wciąż jest wspaniałym przykładem walki o utrzymanie i szerzenie wiary w świecie. John E. Rotelle OSA, dokonując wyboru tekstów z pism autora niezrównanych Wyznań, dał nam niezwykły prezent: 365 lapidarnych medytacji
i krótkich modlitw, byśmy mogli ze Świętym Augustynem rozpoczynać i kończyć każdy dzień roku.

– Wpadłem na wspaniały pomysł przygotowania niewielkiej książeczki z cytatami ze św. Augustyna na każdy dzień roku, uważam bowiem, że biskup z Hippony ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu i trafne cytaty z jego pism – zwłaszcza z kazań, w których jest taki praktyczny i wnikliwy – mogą dobrze posłużyć ludziom i pomóc im rozwijać się w drodze z Panem – napisał John E. Rotelle OSA w przedmowie do książki 365 dni ze św. Augustynem (tytuł oryginalny: Augustine Day by Day: Minute Meditations for Every Day Taken from the Writings of Saint Augustine).

I dodał: „Mam nadzieję, że ten wybór zachęci do codziennego czy¬tania pism Augustyna, ukaże ponadczasowość jego myśli, pozwoli doświadczyć nieprzemijającej świeżości tego wielkiego człowieka Bożego i dzięki jego mądrości pomoże wzrosnąć w wierze. Cytaty są krótkie, modlitwy na temat. Kilka chwil przemyśleń każdego dnia może prowadzić do niezmiernych duchowych korzyści dla czytelnika. Przygotowywanie tej książki było dla mnie dziełem miłości i jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu o pięknie i mądrości nauk Augustyna. Oby ci, którzy będą ją czytać, doświadczyli tego samego”.

Rotelle OSA przez jakiś czas zbierał cytaty i przypisywał je do konkretnych dni roku, mając na uwadze określone okresy liturgiczne. Tak powstał niniejszy zbiór, zawierający minutowe rozważania zakończone modlitwą.

Publikacja skierowana jest do osób, które chciałyby wzbogacić swoje życie modlitewne o rozważania Świętego. Jej niewielki format pozwala zawsze mieć ją przy sobie. Jest to bardzo dobra propozycja na dzisiejsze zabiegane czasy.

John E. Rotelle OSA przyznaje, że nie był pierwszym, który wpadł na taki pomysł. Podobny zamiar został już zrealizowany przez F. Mayr’a OSA w 1895 r. i N.Petrelii’ego OSA w 1932 r. Stwierdził jednak, że warto sięgnąć ponownie po bogaty wybór myśli św. Augustyna, bo jak mawiał ojciec Rotelle’go: „Nic nowego pod słońcem”. Obie te publikacje różnią się jednak od tej. Nie tylko zawierają inne cytaty, ale także kładą zasadniczy nacisk na co innego, a zawarte w nich fragmenty są o wiele dłuższe. Może autorzy z racji czasów, w jakich pisali, podkreślają szczególnie te fragmenty, które zajmują się grzesznością człowieka. Zamierzeniem Rotelle’go było ukazanie maksym albo myśli Augustyna, które odnoszą się do współczesnych sytuacji.


O autorze:
John E. Rotelle OSA (1939–2002) – augustianin, wykładowca, ojciec duchowy, kapłan na misjach peruwiańskich, a ponadto: tłumacz, redaktor, wydawca, popularyzator pism ojców Kościoła, zwłaszcza św. Augustyna.

365 dni ze św. Augustynem, wyboru dokonał John E. Rotelle OSA, W drodze, Poznań 2024. Książkę można kupić na stronie wydawnictwa

Fragment książki do pobrania

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8