W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały – stwierdził Ojciec Święty.
Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.
Papież wezwał wszystkie walczące kraje do zaprzestania konfliktów: „Spróbujcie negocjować. Szukajcie pokoju”. Wyznał, że bardzo się modli o zawieszenie broni w Strefie Gazy, przypominając, że każdego wieczoru o 19. 00 dzwoni do jedynej tamtejszej parafii katolickiej, aby uzyskać wiadomości. Podkreślił, że sytuacja tam jest bardzo trudna, między innymi dlatego, że ludzie muszą walczyć o żywność.
Zapytany o konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainie dla dzieci Franciszek zauważył: „Te dzieci nie potrafią się uśmiechać. Mówię im coś, ale one zapomniały jak się uśmiechać. A kiedy dziecko zapomina, jak się uśmiechać, to znaczy, że sytuacja jest bardzo poważna”.
Franciszek mówił również o zmianach klimatycznych, a w odniesieniu do Światowego Dnia Dziecka powiedział, że maluchy „zawsze niosą przesłanie", sprawiają, że nasze serce jest młodsze. Na pytanie o swoje zdrowie odpowiedział z uśmiechem: „w porządku”.
Następnie powtórzył, że w Kościele jest miejsce dla każdego: „Jeśli w jakiejś parafii proboszcz nie wydaje się przyjazny, rozumiem, ale idź i poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, zawsze. Nie uciekaj od Kościoła. Kościół jest bardzo duży. To coś więcej niż świątynia ... nie wolno od niego uciekać” – przestrzegł Ojciec Święty.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.